Tuzemské banky schválily Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) úvěr ve výši jedné miliardy eur (24,8 miliardy korun).

Vlastníci holdingu, kterými jsou finanční skupiny PPF a J&T a podnikatel Daniel Křetínský, chtějí peníze použít na další expanzi. Informuje o tom zpravodajský server Týden.cz, podle kterého jde o největší podobnou půjčku na českém trhu.

Na syndikovaném úvěru pro EPH se podle Týdne podílela skupina bank.

 "Jsme ve velmi pokročilé fázi jednání s bankami, a tato jednání jsou úspěšná. Celá transakce však ještě nebyla definitivně dokončena," uvedl mluvčí EPH Martin Maňák.

EPH připravil nákupy a investice za 130 miliard korun. Ambiciózní investiční program má firmu dostat mezi středně velké hráče v evropské energetice, tedy zhruba na pozici energetické společnosti ČEZ.

Nejbližším nákupním cílem je Slovenský plynárenský priemysel, lídr slovenského energetického trhu. EPH se uchází také o majitele českých plynovodů Net4Gas, dále o elektrárny Počerady a Chvaletice, jejichž prodej zvažuje ČEZ. V Německu chce ovládnout uhelné doly Mibrag, v nichž zatím vlastní polovinu. V lokalitě Profen se poblíž dolů navíc chystá stavět uhelnou elektrárnu.

EPH nyní ovládá Elektrárny Opatovice, má podíl v několika velkých teplárenských společnostech včetně Pražské teplárenské či severočeské United Energy. V letošním roce se z EPH vyčlenila skupina EP Industries, do které byly přesunuty průmyslové firmy holdingu. V té Křetínský vlastní 60procentní podíl a J&T si drží zbylých 40 procent.

Loni EPH vykázal provozní zisk před odpisy 320 milionů eur (asi 7,95 miliardy korun). Konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) o rok dříve činil 9,4 miliardy Kč při tržbách 46 miliard Kč.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist