Tuzemské banky schválily Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) úvěr ve výši jedné miliardy eur (24,8 miliardy korun).

Vlastníci holdingu, kterými jsou finanční skupiny PPF a J&T a podnikatel Daniel Křetínský, chtějí peníze použít na další expanzi. Informuje o tom zpravodajský server Týden.cz, podle kterého jde o největší podobnou půjčku na českém trhu.

Na syndikovaném úvěru pro EPH se podle Týdne podílela skupina bank.

 "Jsme ve velmi pokročilé fázi jednání s bankami, a tato jednání jsou úspěšná. Celá transakce však ještě nebyla definitivně dokončena," uvedl mluvčí EPH Martin Maňák.

EPH připravil nákupy a investice za 130 miliard korun. Ambiciózní investiční program má firmu dostat mezi středně velké hráče v evropské energetice, tedy zhruba na pozici energetické společnosti ČEZ.

Nejbližším nákupním cílem je Slovenský plynárenský priemysel, lídr slovenského energetického trhu. EPH se uchází také o majitele českých plynovodů Net4Gas, dále o elektrárny Počerady a Chvaletice, jejichž prodej zvažuje ČEZ. V Německu chce ovládnout uhelné doly Mibrag, v nichž zatím vlastní polovinu. V lokalitě Profen se poblíž dolů navíc chystá stavět uhelnou elektrárnu.

EPH nyní ovládá Elektrárny Opatovice, má podíl v několika velkých teplárenských společnostech včetně Pražské teplárenské či severočeské United Energy. V letošním roce se z EPH vyčlenila skupina EP Industries, do které byly přesunuty průmyslové firmy holdingu. V té Křetínský vlastní 60procentní podíl a J&T si drží zbylých 40 procent.

Loni EPH vykázal provozní zisk před odpisy 320 milionů eur (asi 7,95 miliardy korun). Konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) o rok dříve činil 9,4 miliardy Kč při tržbách 46 miliard Kč.