Společnost Evraz Vítkovice Steel (EVS) v Ostravě dočasně pozastavila od počátku října provoz své ocelárny. Novinářům to ve čtvrtek řekl její mluvčí Jaromír Krišica.

"Důvodem pozastavení je nízká poptávka na trhu válcovaných výrobků a úsilí společnosti pro optimalizaci zásob surovin," uvedl.

EVS nyní zaměstnává 1115 lidí. Letos firma propustila okolo 200 pracovníků. Je třetí největší českou hutní společností, vyrábí ocel a válcované produkty. Od roku 2005 je součástí ruské skupiny Evraz.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Skončí Evraz s výrobou oceli?

Šéf hutní firmy Dmitrij Ščuka letos v médiích uvedl, že společnost kvůli rostoucím nákladům na emisní povolenky uvažuje o možném ukončení výroby oceli.

Variantou je ale také stavba nové elektroocelárny za 100 až 150 milionů dolarů (až 2,8 miliardy korun), díky níž by se firma mohla dostat k povolenkám zdarma.

Evraz je přední ocelářská a těžařská společnost a producent vanadu. Kromě Ruska a ČR působí na Ukrajině, v USA, Kanadě, Itálii a Jižní Africe.

Podíl ve společnosti vlastní ruský miliardář Roman Abramovič.

V letošním prvním pololetí se Evraz překvapivě propadl do ztráty 50 milionů amerických dolarů (994,6 milionu Kč) ve srovnání s čistým ziskem 263 milionů dolarů ve stejném loňském období. Ztrátu způsobil pokles poptávky z Evropy a nižší ceny ocele.