Minimálně polovinu celého trhu agenturního zaměstnávání v České republice tvoří černý trh. Důvodem je přidělování pracovníků do firem na základě dohody o provedení práce nebo smlouvy o dílo či přes takzvaný švarcsystém.

Velký dopad má také vyplácení části mzdy v cestovních náhradách nebo dietách. Česko tak kvůli tomu přichází každoročně až o šest miliard korun. Na konferenci Agenturní zaměstnávání to řekla prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová.

V roce 2011 bylo podle ní v Česku prostřednictvím agentur práce zaměstnáno 161 tisíc lidí. Přes členské agentury asociace z toho bylo zaměstnáno 71 tisíc, přičemž v letošním roce by se měl jejich počet zvýšit na 85.000. Celkové tržby trhu agenturního zaměstnávání letos stoupnou na 13 miliard korun. "Jsme jedním z hlavních hybatelů trhu práce," dodala Rezlerová.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček uvedl, že v Česku je nyní 1658 agentur práce, což je příliš mnoho. Je zde podle něj velký podíl personálních agentur, které se nechovají korektně. Snaha o redukci počtu agentur zpřísněním podmínek pro jejich podnikání mělo negativní dopad na ty poctivé a na uživatele. "Nepodařilo se oddělit zrno od plev," podotkl.

Svaz nyní spolupracuje s asociací jak na sestavení tzv. blacklistu nekorektně pracujících agentur, tak také na řešení zrušení zákazu dočasného přidělování osob se zdravotním postižením a cizinců ze zemí mimo EU. To negativně doléhá na tuzemské zaměstnavatele. "V období ekonomické nestability, výkyvů v zakázkách, je agenturní zaměstnávání vhodnou doplňkovou formou zaměstnávání," upozornil Juříček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist