Většina oslovených majitelů a ředitelů velkých českých firem uznává Jiřího Rusnoka jako ekonomického odborníka. Větší kontroverze ale panují nad tím, zda je způsob jmenování úřednické vlády dobrým řešením a jestli bude mít pro své kroky potřebnou podporu.

Podle oslovených ekonomů a analytiků úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nezpůsobí výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace Česka je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě Česka zvyklí. 


bernardStanislav Bernard (majitel pivovaru Bernard) 

 Pro naši firmu to podle mě nebude znamenat vůbec nic. Nepředpokládám, že by úřednická vláda za dobu svého působení nějak zásadně změnila podnikatelské prostředí v České republice. To se samo o sobě už tak mění pod přílivem byrokracie. Co se týče politické roviny, tak já osobně pana Rusnoka jako ekonoma nevnímám zle. Ale to, že se prezident Zeman rozhodl nejmenovat paní Němcovou premiérkou, je známka jeho zbytněného ega, které nám nyní bude dávat najevo, dokud bude na Hradě. Jaké to bude mít nakonec konsekvence, to nedovedu posoudit. 


Andrej Babiš (majitel Agrofertu)

Pan Rusnok je určitě odborník, ale jeho jmenování neodpovídá rozložení sil vzešlých z posledních voleb. Je to jen ukazování moci pana prezidenta. Pro byznys a podnikání to ale žádný vliv mít nebude. Už dlouho se na politiku nemůžeme spoléhat a je úplně jedno, kdo by tam byl.


Radim Jančura (majitel Student Agency)

Vypadá to jako pozitivní zpráva, ve výsledku ale může být jeho úřednická vláda problém. Fischerova vláda také nakonec udělala více škody než užitku. Vše závisí na tom, jaký tým si kolem sebe Jiří Rusnok vytvoří. Jako problém vnímám především to, že jeho vláda má nulovou poslaneckou podporu.


Jiří Šimáně, Unimex GroupJiří Šimáně (majitel Unimex Group)

Pana Rusnoka si vážím jako výborného odborníka i slušného člověka. Myslím si, že to byla nejlepší varianta, kterou mohl prezident zvolit. Dosavadní koalice se podle mého už vyčerpala a neměla by co nabídnout lidem a státu. Doufám, že pan Rusnok bude vládnout dobře.


Zbyněk Frolík (spolumajitel Linetu)

Nemyslím si, že je to dobré řešení. Pana Rusnoka znám a vážím si jeho názorů. Na druhou stranu voliči dali ve volbách přednost jinému programu a ten má v parlamentu podporu 101 hlasů. Takže si myslím, že mu měla být daná ještě šance, aby to dotáhl do konce. Takhle se neudělá nic, parlament se brzy rozpustí a spousta dobré práce nebude dodělána.


Dalibor Dědek (ředitel Jablotronu)

Nemám vůbec nic proti úřednické vládě. Změny je ale potřeba dělat o řád níž, úředníci mají být dosazeni především v linii pod ministerskou úrovní. Pak můžeme fungovat na základě odborníků, stejně jako tomu je u firmy. Netuším, zda za pana Rusnoka nedojde opět jen k tomu, že se na ministerstva dosadí "někoho kamarádi".


Vlastislav BřízaVlastislav Bříza (majitel Koh-i-noor)

Je to špatné, tím ale není myšlen Jiří Rusnok. Nikdo neponese odpovědnost, o koncepčnosti nelze mluvit. Jde o prosazování osobní moci.

 


Jan Pavlů (mluvčí ČEZ)

Omlouváme se, ale k politickým otázkám se nevyjadřujeme. Je to pochopitelné i slušné v případě společnosti, kde je stát majoritním akcionářem.


Martin Lobotka (analytik České spořitelny)

Není to samozřejmě pro ekonomiku dobrá zpráva. Ale z hlediska toho, že letošní rozpočet by se od toho, který chtěla původní koalice v příštím roce prosadit, moc neliší, tak to nevidím jako nic tragického. Investoři jsou v českých poměrech na politickou nejistotu zvyklí.


David Marek (hlavní ekonom Patria Finance)

Fiskální situace České republiky je naštěstí na přijatelné úrovni a není důvod se obávat rozkolísání finančních trhů, ať již bude rozpočet schválen, či nikoli. Spíše jde o komplikaci pro domácí hospodářskou politiku. Úřednická vláda je provizorní řešení, nicméně může fungovat, získá-li pro schválení klíčových zákonů podporu parlamentu. Vzhledem k tomu, že Jiří Rusnok je respektovaný ekonom, a navíc již byl ministrem financí, je pro tento úkol jedním z nejlépe připravených lidí. Bude důležité, aby Poslanecká sněmovna přistoupila ke schvalování návrhu rozpočtu připraveného úřednickým kabinetem racionálně. Bylo by zbytečné rozpočet zamítnout, bude-li rozumný.