Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ve čtvrtek zmírnil pravidla pro používání mobilní elektroniky v letadlech. Cestující po zavedení nových pravidel aerolinkami nebudou muset vypínat veškeré své mobilní přístroje, jako mobilní telefony, laptopy, tablety či elektronické čtečky, při vzletu nebo přistávání letadla. Telefonování při letu však nadále zůstává zakázané.

FAA uvedla, že poskytla leteckým společnostem pokyny, jak změny zavést do praxe. Termín zavedení těchto pravidel ale bude záviset na jednotlivých dopravcích. Aerolinky Delta a JetBlue již oznámily, že chtějí umožnit neomezené používání přístrojů, co nejdříve to bude možné.

"Cestující si budou moci číst elektronické knihy, hrát hry a sledovat na svých přístrojích video během všech fází letu, s několika málo výjimkami," uvedla FAA v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.

Pouze v případech mimořádně nízké viditelnosti se může stát, že přistávací systémy nebudou schopny tolerovat rušení. Cestující budou v takových případech muset postupovat podle pokynů personálu. FAA upozornila, že takové případy se mohou vyskytnout zhruba při jednom procentu všech letů.

Současná nařízení jsou neopodstatněná

Podle dosavadních nařízení musejí být veškeré elektronické přístroje vypnuté v letové hladině nižší než 10 000 stop (3048 metrů) a z mobilních telefonů se nesmí telefonovat vůbec. Důvodem je riziko, že by přístroje mohly rušit rádiové a další systémy letadel.

Nová letadla jsou však již vybavena systémy, které mají zabránit rušení, a kritici si již dlouho stěžují, že současná nařízení jsou neopodstatněná. Podle nových pravidel FAA se elektronika bude moci používat bez omezení v letadlech, která mají ochranu před rušením.

Nadále bude platit zákaz surfování po internetu, posílání e-mailů a stahování dat v letové hladině nižší než 10 000 stop. Cestující také budou muset své chytré telefony a tablety přepnout do speciálního režimu "letadlo". Zakázané zůstává i telefonování z paluby. Telefonování je totiž v pravomoci Federální komise pro komunikace (FCC).

Nutnost vypnout elektronický přístroj v letové hladině pod 10 000 stop platí u všech leteckých společností po celém světě. Uvolnění pravidel se týká jen amerických aerolinek, a to jak u domácích, tak u zahraničních letů.

ČSA nevylučují, že by podobnou možnost využily

Pro cestující evropských společností na trasách do USA zůstává vše jako doposud. V případě evropských společností musí o podobném kroku rozhodnout Evropská agentura pro leteckou bezpečnost (EASA), což serveru IHNED.cz potvrdil i mluvčí Českých aeroliní (ČSA) Daniel Šabík.

"Pokud by došlo ke změně legislativy a provozních postupů na úrovni Evropské komise a EASA, České aerolinie nevylučují, že by postupně přistoupily k povolení používání přenosných elektronických zařízení i během startu a přistání, ale pouze v neaktivním modu," řekl Šabík.

Dodal, že elektronické přístroje zatím není možné používat pouze během krátké doby startu a přistání. "V tomto časovém úseku by cestující měli sledovat pokyny a instrukce posádky v zájmu zachování maximální bezpečnosti na palubě," vysvětlil Šabík.

V každém případě o tom, že by EASA chystala podobné plány jako v USA, se zatím nic neví. Diskuse na toto téma by se ale mohly po změně v USA začít vést i na starém kontinentu.