Evropská komise přezkoumá, zda vysoké přebytky zahraničního obchodu Německa nenarušují rovnováhu v evropské ekonomice. O přezkoumání přebytků německého zahraničního obchodu rozhodl sbor evropských komisařů. Výsledky hloubkové revize budou známy nejspíš v únoru nebo v březnu příštího roku.
Celé zkoumání a kritika se nelíbí Němcům, odmítají ho jak například Spolkový svaz německého průmyslu (BDI), tak i politici.
Pokud Brusel dojde k závěru, že přebytek je nadměrný a poškozuje německou a evropskou ekonomiku, doporučí, jak problém odstranit. Kdyby Německo tato doporučení ignorovalo, může mu komise vyměřit pokutu až 0,1 procenta jeho hrubého domácího produktu. Loni dosáhl německý HDP přes 2,6 bilionu eur (více než 70 bilionů Kč). Pokuta by tak mohla činit až 2,6 miliardy eur (70 miliard Kč).
Někteří němečtí politici nebrzdí své rozhořčení. "Bylo by to něco podobného, jako kdyby Bayern Mnichov a Borussia Dortmund musely v Německu hrát špatný fotbal, aby měly i menší kluby šanci dostat se na horní místo v tabulce," řekl k možnému trestu od EK europoslanec za bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU) Markus Ferber.
Německo v poslední době čelí kritice, že svou silnou orientací na export a vysokými obchodními přebytky poškozuje ostatní ekonomiky. Evropský komisař pro měnovou politiku Olli Rehn nedávno upozornil, že německý přebytek běžného účtu od roku 2007 překračuje referenční úroveň stanovenou Evropskou unií.
Místopředseda BDI Matthias Wissmann na krok EK reagoval s tím, že velký vývoz není důsledkem politických zásahů, ale konkurenceschopnosti německých podniků. "Německé firmy netěží ani z podhodnocené měny, ani z pokřivení vlastního trhu. Naopak Německo platí za jeden z nejotevřenějších trhů světa," uvedl Wissmann.
Místopředseda BDI se ohradil i proti výtce, že Německo málo dováží. "Naše importy na hlavu jsou výrazně vyšší než francouzské," uvedl Wissmann. Podotkl také, že například na trhu s osobními automobily tvoří dovoz 30 procent, což je mimořádně vysoké číslo na zemi, která má velmi silný domácí automobilový průmysl.Běžný účet platební bilance je souhrnem veškerých ekonomických transakcí ekonomiky dané země se zahraničím. Podle kritiků by Německo mělo podpořit domácí poptávku například prostřednictvím vyšších mezd. Berlín ale takové názory odmítá.
Hospodářskou politiku Německa nedávno kritizovaly Spojené státy, podle kterých jednostranné zaměření na export poškozuje eurozónu i globální ekonomiku. Němečtí konzervativci kancléřky Angely Merkelové ale výtky Washingtonu odmítli.
Proti Německu jde i Mezinárodní měnový fond. Omezte export, vzkazuje do Berlína - čtěte ZDE
Americký vzkaz Němcům: Váš ekonomický model poškozuje Evropu i zbytek světa - čtěte ZDE
Analýza je součástí nových pravidel EU, která platí od konce roku 2011. Evropské komisi umožňují kontrolovat, jestli v některém z 28 států EU nevzniká nebezpečná hospodářská nerovnováha, ze které by se bez odpovídající reakce mohl stát problém.
Barroso: Problém je, že Německo je jen jedno
Komise má v této věci k dispozici zhruba 30 ekonomických ukazatelů. Deficit běžného účtu větší než čtyři procenta výkonu ekonomiky či setrvale velký přebytek přesahující šest procent hrubého domácího produktu jsou jedněmi z těchto varovných znaků.
Podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa má Německo, stejně jako Francie, kvůli velikosti své ekonomiky zvláštní odpovědnost přispět k oživení zbytku eurozóny. "Skutečný problém Evropy není, že Německo je velice konkurenceschopné, to je pro evropskou ekonomiku dobré. Problém je, že ostatní za ním daleko zaostávají," řekl dnes Barroso. Jde podle něj o otázku, zda největší ekonomická velmoc EU by mohla k lepšímu vyvážení evropské ekonomiky přispívat lépe.
Agentura Reuters poznamenala, že kritizovat největší evropskou ekonomiku za vysoký přebytek je z politického hlediska ošidné. Unijní lídři totiž ve státech eurozóny podporují provádění bolestivých reforem, které mají zvýšit jejich konkurenceschopnost a zajistit, že národní běžné účty budou v přebytku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist