Šéf centrálních bankéřů Miroslav Singer za sebou má náročný závěr roku. Poprask a reakce ze všech stran způsobily intervence, ke kterým se "jeho" radní po letech odhodlali. Do toho ještě centrální banka odebrala licenci největší kampeličce v zemi - Metropolitnímu spořitelnímu družstvu. Ačkoli je sám pro větší regulaci družstevních záložen, současnému pádu té největší podle něj centrální banka efektivněji předejít nemohla.
Kritiku intervencí od veřejnosti a ani od exprezidenta Václava Klause si osobně nebere. K jeho funkci to podle něj patří. I o tom mluví guvernér České národní banky v druhé části rozhovoru pro IHNED.cz a Hospodářské noviny. (První část rozhovoru čtěte ZDE)
Jak vaše rozhodování v uplynulém roce ovlivnil vývoj na politické scéně?
Nijak.
Vůbec to nehrálo žádnou roli?
Já jsem přišel do centrální banky před osmi a půl lety a jednou z prvních změn měnové politiky, kterou jsme učinili, bylo snížení sazeb pod úroveň sazeb ECB. Dokonce i v bankovní radě jsme tehdy řešili názory, že se zhroutí nebesa, že všichni využijí českou korunu k nákupu eur a že za dva týdny budeme v panice.
Zajímavé z hlediska politiky je, že jsme toto rozhodnutí činili myslím den poté, kdy totálně levicový blok podpořil setrvání Stanislava Grosse ve funkci premiéra a poslanecká sněmovna mu nevyslovila nedůvěru. My jsme se o tom na tehdejší bankovní radě vůbec nebavili. Ta politika je skutečně daleko. Politika ovlivňuje ekonomiku v dlouhodobějším horizontu než měnová politika.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist