Měsíce trvající jednání o investici Amazonu u Prahy ve čtvrtek večer skončila. Zastupitelé Dobrovíze schválili smlouvu a memorandum o spolupráci s developerem Panattoni, který má připravit pozemky a postavit halu pro Amazon. Pro byli čtyři zastupitelé, zbylí tři se hlasování zdrželi.

Plány investora ale zatím narážejí na zamítavý postoj místního občanského sdružení, které se odvolalo proti rozhodnutí o umístění stavby. Rozhodování zastupitelů předcházela vzrušená debata s místními. Výstavbu loni lidé v Dobrovízi odmítli v lidovém hlasování, obávají se zejména nárůstu dopravy.

Na čtvrteční zasedání dorazil nový ředitel agentury CzechInvest Ondřej Votruba, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek i například zástupci developera Panattoni. 

"Získali jsme větší garance, měla by mezi námi panovat o poznání větší shoda," řekl ještě před jednáním starosta Dobrovíze Martin Šafr. Příznivě se vyjádřila i zástupkyně Amazonu Janka Rablová. "Myslím, že jsme už tak dlouho jednali a podmínky se řešily, že už by ta práce byla nazmar, kdybychom toho nedosáhli," řekla ČTK.

Developer se například zavázal zaplatit stavbu a provoz čističky odpadních vod, ročně bude přispívat do obecní pokladny a slíbil stavbu silničního obchvatu.

Podle zástupce developera Pavla Sovičky vyjde výstavba obchvatu na 20 milionů a výkupy pozemků na 24 milionů korun. Lidem v sále se to ale zdálo málo. "Máte teda dobrou firmu," poznamenala jedna z žen.

 

Nadšení tlumil i zástupce občanského sdružení Občané pro Dobrovíz Martin Dostalík. "Z naší strany jsme pořád ve fázi jednání. Ve smlouvě je stále řada nedořešených věcí, především v otázce financování infrastruktury," řekl  ve čtvrtek odpoledne Dostalík.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Sdružení přitom investici Amazonu a stavbu jeho obří haly blokuje. "Nejsme vůbec připraveni stáhnout naše odvolání proti změně územního rozhodnutí," zdůraznil Dostalík s tím, že věří, že krajský úřad námitky v odvolání řádně prošetří.

Další průtahy ale nehodlá akceptovat Amazon, z distribučního centra u Prahy totiž chce fungovat už na podzim, aby stihl předvánoční obchod. 

CzechInvest přitom jasně za investicí stojí. "Na jednu stranu je to sice 'jen logistika', ale přinese obrovskou zaměstnanost a je to velké jméno. Pokud by sem Amazon, který byl téměř rozhodnut, nakonec nešel, byl by to velmi negativní signál pro další investory v budoucnosti," vysvětlil v rozhovoru pro IHNED.cz Votruba. 

Po Dobrovízi se bude v pátek jednat také v Brně o osudu druhého distribučního centra Amazonu v Česku. Brněnští zastupitelé budou podruhé rozhodovat o stavbě dálničního přivaděče, který je potřebný k postavení logistického centra.