Brněnští zastupitelé po několikahodinovém jednání nepřijali jediné usnesení, které měli na programu, čímž bezprostředně neumožní americké internetové firmě Amazon postavit v průmyslové zóně Černovické terasy logistické centrum.
Během rozpravy se zástupce investora nechal slyšet, že pokud mu zastupitelé stavbu logistického centra neumožní, bude toto rozhodnutí respektovat a poohlédne se po této investici v jiných lokalitách, které se mu nabízejí.
Rozhodnutí přišlo den poté, co druhému českému centru Amazonu naopak dali zelenou zastupitelé středočeské Dobrovíze. V každém z center mělo najít práci přes dva tisíce lidí. Kvůli obavám z vlivu na životní podmínky proti nim ale protestovala občanská sdružení tamních obyvatel.
Zastupitelstvo nepřijalo usnesení, když pro hlasovalo pouze 17 zastupitelů z pětapadesáti.
Ačkoli těsně před hlasováním návrh podpořil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), ani koalice (kterou tvoří jeho strana s ODS) nakonec ve finále nebyla jednotná.
Návrh totiž prošel ve čtvrtek, tedy jen několik hodin před začátkem zasedání zastupitelstva, úpravou, kdy do něj byly vloženy garance, aby byl investor, potažmo jeho developer CTP, zainteresován na stavbě dálniční přípojky.
Mělo jít o dodatky, které zajistí, aby developerská firma, která areál pro Amazon má stavět, musela rovnou vykoupit pozemky pro dostavbu dálničního sjezdu. Další podmínkou byl požadavek konkrétní pozemky pro logistické centrum pouze pronajmout a developerovi je prodat až po udělení stavebního povolení na související dálniční sjezd.
Siemens skládá ve Vídni čtyři "české" Railjety. První vlak už míří na koleje - čtěte ZDE
Na trati Praha - Ostrava se chystá jednotný tarif. ČD, Leo a RegioJet míří k dohodě - čtěte ZDE
"Oba zmiňované návrhy obsahují podmínky, které jsou neakceptovatelné pro Amazon a CTP," řekl k tomu ale jednatel CTP Invest Remon Vos. Dodal, že například financování projektu s bankami by bylo v momentě, kdy by neměli pozemky ve svém vlastnictví, velmi obtížné.
Stejného názoru byl i zastupitel a náměstek primátora pro majetek Oliver Pospíšil (ČSSD). "Domnívám se, že takovéto podmínky nemůže investor s developerem ani při dobré vůli akceptovat," řekl.
Na dodatcích ale trvala jiná část zastupitelů. "Tyto garance, na kterých jsme se napříč politickými stranami dohodli, ale z finálního návrhu po nátlaku developera zmizely. Takovou smlouvu jsem já podpořit nemohl," zdůvodnil, proč pro návrh nehlasoval koaliční zastupitel za ODS a radní Libor Štástka.
Amazon Brno ještě neodpískal
Podle Šťástky jde ze strany developera a investora pouze o vyjednávací taktiku a celá investice je stále otevřená. Tomu nahrává i vyjádření ředitele evropských investic Amazonu Raimund Paetzmann. Ten před hlasováním ve svém příspěvku do rozpravy řekl, že pokud uslyší od zastupitelů zamítavé stanovisko, bude ho respektovat a poohlédne se po jiné destinaci. "V souvislosti s problémy v Brně se nám ozvalo asi dvacet lokalit ze střední Evropy,"dodal před hlasováním.
Cena za Amazon v Dobrovízi: Developer slibuje milion ročně a novou čističku - čtěte ZDE
Dojednáno. Dobrovíz souhlasí se stavbou distribučního centra Amazonu - čtěte ZDE
Po něm ale obrátil. "Zůstávám optimistický. Bohužel se zde objevily obtížně řešitelné problémy. Uvidíme v budoucích dnech, co bude dál," citovala ČTK jeho vyjádření po hlasování.
Před tím si také ve své řeči stěžoval na průběh jednání s brněnským magistrátem. "Možná příliš nerozumím zdejší kultuře, ale bylo tu mnoho komplikací, mnoho změn a politikaření. Nechápu, proč se tu celou dobu bavíme o dálničním sjezdu, který je z několika stran potvrzen," řekl před hlasováním.
Tuřanští si na zónu stěžují dlouhodobě
Během dlouhého jednání padaly argumenty pro i proti stavbě velkého distribučního centra. Dlouhodobě celé řešení průmyslové zóny na jihu moravské metropole protestuje sdružení Čisté Tuřany. "Přístup města je neprofesionální. Na začátku tisíciletí se rozhodlo postavit průmyslovou zónu a až nyní řeší infrastrukturu," řekla například v rozpravě před hlasováním jednatelka sdružení Hana Kašpaříková a dodala, že pokud k investici dojde, navrhuje zbudování kompenzačního fondu pro obyvatele městské části Tuřany.
Naopak výhody vyjmenovával zástupce developera. Mezi nimi zmínil 1500 garantovaných pracovních míst a 217 milionů, které developer zaplatí městu za pozemky. "Exit nebyl vybudován, i když byl mnohokrát přislíben. Protože celá zóna zatím nebyla plně využita. Proto nebyl potřeba," dodal Remos Vos z developerské CTP.
Ten byl také po výsledku hlasování rozladěnější a vyjadřoval se ostřeji než zástupce Amazonu. "Projekt Amazonu v Brně je podle mě mrtvý. Zastupitelé rozhodli špatně ve chvíli, kdy je v Česku nejvyšší nezaměstnanost v historii," řekl novinářům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist