Americká internetová společnost Amazon je nyní asi nejblíže tomu, aby v Brně mohla postavit po středočeské Dobrovízi druhé české distribuční centrum. Na středeční druhou hodinu odpoledne je totiž svoláno mimořádné zasedání městské rady, na němž se má probírat právě dodatek ke smlouvě, který by developerovi CTP umožnil v průmyslové zóně Černovické terasy pro Amazon postavit své obří centrum.

To má s sebou přinést až 2000 stálých pracovních míst. Na druhou stranu se ale obyvatelé jižních částí Brna obávají, že by jejich bydliště neúměrně zatížila doprava. Pomoci by ale měl dálniční sjezd, za jehož postavení se už zaručila vláda i Ředitelství silnic a dálnic.

Právě podmínky, za jakých má být dálniční sjezd postaven, byly důvodem, proč brněnské zastupitelstvo před dvěma týdny centrum Amazonu odmítlo.

Ve středu se má úprava na radě města znovu probírat. Ústupky ze strany developera a nový kompromis potvrdil pro IHNED.cz náměstek brněnského primátora pro majetek Oliver Pospíšil (ČSSD) i zástupce developerské CTP Tomáš Budař.

"Pokud rada dodatky schválí, bude to muset ještě potvrdit zastupitelstvo 18. března. My i investor už ale budeme výrok rady brát jako jasný pozitivní signál a investice se může začít připravovat," popsal současný stav, který je zatím asi nejblíže definitivní dohodě, náměstek Pospíšil.

Klíčovým bodem středeční rady bude problém, na kterém se jednání posledně zaseklo. Zastupitelé totiž dali na poslední chvíli developerovi podmínku, že musí za své prostředky vykoupit pozemky pro dostavbu klíčového dálničního sjezdu. Další podmínkou byl požadavek konkrétní pozemky pro logistické centrum zatím pouze pronajmout a developerovi je prodat až po udělení stavebního povolení na související dálniční sjezd. 

Ještě před dvěma týdny přitom právě na těchto dodatcích, které označil na zasedání zastupitelstva jednatel CTP Remon Vos za neakceptovatelné, jednání zkrachovala a on sám se nechal slyšet, že je to definitivní konec. O investici se hned začaly nahlas hlásit další lokality. Nyní ale developer uhnul a tyto zpřísněné podmínky přijal. 

Výkup pozemků pro dálniční sjezd tak zajistí CTP. "Je to zlom, vyhýbali jsme se tomu jako čert kříži," přiznal nyní regionální šéf CTP Budař. Šéf CTP Remon Vos pak potvrdil, že firma vede s městem jednání od minulého týdne. "My jsme ti, kteří na sebe berou to riziko. Věříme, že to zvládneme," dodal Budař s tím, že věří v kladný výsledek středečního hlasování radních.
 
Ke konci se tak snad chýlí anabáze, která započala loni v říjnu, kdy americká firma oznámila, že v Česku postaví dvě velká distribuční centra pro obsluhu rakouského a německého trhu. V blízkosti pražského a brněnského letiště, tedy v průmyslových zónách v Dobrovízi a v Tuřanech, tak měly vzniknout obří haly. Podle původních proklamací měly mít velikost 95 tisíc metrů čtverečních, tedy třinácti fotbalových hřišť.
 
Práci měly v každém z nich najít celosezonně dvě tisícovky lidí, po třech tisících potom v předvánoční špičce. Právě letošní svátky by chtěl Amazon, který záhy po ohlášení začal s náborem pracovníků, obsloužit už z Česka. Nejprve se ale začala komplikovat stavba v Dobrovízí. Tu nejdřív v nezávazném plebiscitu dokonce neschválili tamní obyvatelé. I přesto dalo nakonec zastupitelstvo projektu souhlas. Na podobné problémy, tedy zejména nespokojenost obyvatel žijících v blízkosti plánované stavby, narazil Amazon, potažmo jeho "brněnský" developer CTP i na Moravě.