Většina firem (90 %) ze segmentu rychloobrátky, maloobchodu, výroby, automotive a služeb zapojených do ankety headhunterské společnosti Recruit CZ poskytuje svým zaměstnancům stravenky nebo dotované stravování. Firemní vůz dávají manažerům a obchodním zástupcům k využití pro soukromé účely tři pětiny firem.

Téměř polovina dotázaných společností nabízí svým zaměstnancům příspěvek na penzijní připojištění, část firem rovněž zaměstnancům platí životní a úrazové pojištění.

TOP 10 benefitů

1. Stravenky/dotované stravování

2. Firemní auto pro soukromé užití

3. Příspěvek na sport a kulturu

4. Příspěvek na penzijní spoření

5. Týden dovolené navíc

6. Životní a úrazové pojištění

7. Mobil

8. Příspěvek na vzdělávání

9. Kredit na nákup firemních produktů

10. Příspěvek na dentální hygienu/lékaře/očkování

Zdroj: Recruit CZ

Dalších 40 procent velkých firem umožňuje čerpání dovolené v trvání 5 týdnů, tedy o týden víc, než stanovuje zákoník práce. Firemní mobil či notebook také patří mezi tradiční a často se vyskytující benefity, ale výhodný tarif pro rodinné příslušníky zaměstnanců je již nestandardní. Právě nestandardními benefity se mohou podnikatelé odlišit. 

„Benefity jsou jedním z témat, které dnes potenciální kandidáty na pozice zajímají. Zaměstnanci si bezesporu zvykli na to, že by firmy měly svým zaměstnancům dávat kromě platu i něco navíc“, říká Markéta Švedová, ředitelka Recruit CZ.

Netradiční benefity

Za jedenáctiletou historii společnosti Recruit CZ se její ředitelka Markéta Švedová setkala i s méně častými případy benefitů v podobě bonusu za nulovou nemocnost, příspěvku na oblečení, na praní a čištění pracovních oděvů nebo příspěvku na dovolenou.

Netradičně firmy poskytují i firemní školku, bonusy při osobních výročích a za doporučení vhodného nového zaměstnance, nebo wellness víkend pro zaměstnance. Zaměstnanci naopak nejvíce touží po flexibilní pracovní době a možnosti práce z domu.

Zaměstnanci vyžadují respekt 

Partner společnosti Sales2Win Roman Šuk představuje moderní benefit ve formě respektu a uznání. Navazuje na průzkum od Cicero Group z roku 2013, který ukázal, že polovina zaměstnanců dává přednost uznání každodenního snažení od přímého nadřízeného a jen přibližně čtvrtina upřednostňuje finanční bonus. 

Další z průzkumů věnující se této tématice od společnosti Gallup potvrdil, že zaměstnanec, který obdržel v posledním týdnu pozitivní uznání své práce, byl následně o 10 až 20 procent produktivnější.

Vedle finančního bonusu existují i jiné formy uznání. „Nové poznatky a změny v motivaci lidí s návyky mladé generace, která se naučila žít a využívat sociálních sítí, dal vzniknout nové disciplíně s názvem firemní sociální sítě (ESN),“ říká Roman Šuk.

Konkrétním příkladem firemní sociální sítě může být KudosNow. V současnosti existuje obecně ale jen málo specializovaných technologických dodavatelů takových sítí. Mezi asi nejznámější patří Yammer od společnosti Microsoft. Dále pak Jive Software nebo IBM Connections

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist