Ze všech pokut, které v minulém roce ČNB směnárnám udělila, jich více než polovinu zaplatili provozovatelé v hlavním městě. Nejvíce nepoctivé směnárníky stálo nesdělení protihodnoty před ukončením transakce. Svým zákazníkům tak jasně neřekli, kolik peněz po směně dostanou. Kontrola odhalila také klamavé a zavádějící informování zákazníka, neproškolení zaměstnanců o rozpoznání padělaných peněz nebo nedostatečné informování o poplatcích. 

Letos už banka řešila také 135 stížností na směnárenské operace. Zákazníkům nejčastěji vadila výše kurzu, poplatek, o kterém dopředu nevěděli, nebo odmítnutí storna transakce. Za celý minulý rok pak ČNB řešila 218 stížností, z toho největší množství evidovala ve třetím čtvrtletí, tedy v letních měsících.

Ačkoliv je v Česku více než tři tisíce směnáren, ČNB jich v minulých letech pokutovala každoročně méně než sto. Chybující provozovny se tak dají počítat na jednotky procent. "Jsou to jednotlivé případy, ale je potřeba, aby o nich česká veřejnost věděla a vnímala určitá rizika, která mohou nastat," uvedl na tiskové konferenci člen bankovní rady Jiří Rusnok. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se