"Holanďané i jiní nám tehdy nabízeli, že přeloží celý svůj právní systém do češtiny a pošlou experty, kteří nám ho pomůžou zavést. To se ale odmítlo s tím, že si to uděláme sami. Mně se to nezdálo, Holanďané s tím měli 400 let zkušeností, navíc to nabízeli zadarmo, bylo to souvislé a komplexní," říká Gabriel Eichler, který v 90. letech přicestoval do Československa, aby pomohl s reformou země.

Gabriel Eichler

Gabriel Eichler (64) působí v současné době ve společnosti Benson Oak, kterou založil. Kariéru startoval v Bank of America, kde se vypracoval na hlavního mezinárodního ekonoma. Byl mimo jiné šéfem ekonomické komise Londýnského klubu v Polsku na přelomu 70. a 80. let minulého století. Tam se poprvé vytvořil koncept mezinárodních komisí pro restrukturalizace státních dluhů, později využívaný v Latinské Americe.Po návratu do Československa koncem roku 1989 se zapojil do přípravy ekonomické transformace. Mezi roky 1994 a 1998 byl místopředsedou představenstva a do konce roku 1996 generálním ředitelem společnosti ČEZ. Díky jeho práci se ČEZ stal první firmou v postkomunistické Evropě, která získala investiční rating a přístup na kapitálové trhy. Do ledna 2001 byl šéfem VSŽ Košice, které zachránil před bankrotem. Společnost Benson Oak učinila řadu úspěšných investic, mezi nejznámější patří ty do technologické společnosti AVG či do Bochemie Group.

"Já jsem před příchodem do Československa vedl skupinu u Atlantické rady USA, která se zabývala reformami ve světě. Dělali jsme studie po celém světě, včetně Nového Zélandu, Izraele, Chile, Jugoslávie, Singapuru a podobně. Takže jsem už přišel i do Československa s nějakou zkušeností. Myslím, že v každém případě bylo co nejrychlejší odstátnění správné a podporoval bych to znovu," vysvětluje v rozhovoru pro HN. Další velké rozhovory naleznete zde.

HN: Kde jste byl 17. listopadu 1989 a jak jste se dozvěděl o tom, co se tehdy v Československu dělo?

Byl jsem v Kalifornii, v té době jsem byl hlavním mezinárodním ekonomem Bank of America a o tom, co se děje, jsem se dozvěděl z médií. A do dvou týdnů už jsem byl tady.

HN: Jak se to stalo?

Zavolali mi z VPN (Verejnosť proti násiliu, slovenská obdoba Občanského fóra, pozn. red.), konkrétně tehdy známý herec Milan Kňažko, zda bych jako Čechoslovák se zkušenostmi z Ameriky nepřišel říct něco na demonstraci v Bratislavě začátkem prosince. Reagoval jsem, že jsem bankéř a nikdy jsem nemluvil k půl milionu lidí. Ale že rád přijdu a pomohu, jak budu moci. Domluvil jsem se v bance a odjel do Bratislavy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru