Růst čínské ekonomiky by mohl příští rok dále zpomalit na 7,1 procenta z letošních 7,4 procenta.

Brzdit ho bude především slabý realitní sektor. Silnější globální poptávka by sice měla zvýšit vývoz, tento růst nicméně nebude tak vysoký, aby vyrovnal negativní dopad slabších investic na realitním trhu.

Vyplývá to z nejnovějšího odhadu čínské centrální banky.

Vývoz se má příští rok zvýšit o 6,9 procenta. Letos má stoupnout o 6,1 procenta. Růst dovozu má zrychlit na 5,1 procenta z letošních 1,9 procenta. Investice do základního majetku mají naopak zpomalit růst na 12,8 procenta z 15,5 procenta. Maloobchodní tržby podle banky stoupnou o 12,2 procenta po letošním zvýšení o 12 procent.

Banka však rovněž varovala, že očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech bude mít negativní dopad na ekonomiky rozvíjejících se zemí. Inflace má zůstat stabilní.

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí oslabil na 7,3 procenta. Listopadové údaje o investicích a produkci továren naznačily, že za celý letošní rok poroste asi čínská ekonomika pomaleji než o 7,5 procenta, jak očekává vláda.

Čína tak poroste nejpomaleji za 24 let.

Ekonomové, kteří radí čínské vládě, již doporučili, aby Čína snížila na příští rok svůj cíl růstu na zhruba sedm procent, napsala agentura Reuters.

Vláda se obává, že slabý růst by mohl zhoršit zaměstnanost a vyvolat sociální nepokoje. Banka však ve zprávě rovněž upozornila, že v oblasti zaměstnanosti by měl být vývoj v příštím roce navzdory slabšímu ekonomickému růstu příznivý díky rychlejší expanzi v sektoru služeb.