Průměrná míra inflace za loňský rok klesla na 0,4 procenta z předloňských 1,4 procenta. Růst spotřebitelských cen tak byl nejnižší od roku 2003 a druhý nejnižší vůbec. V samotném prosinci inflace meziročně zpomalila na 0,1 procenta, v listopadu byla o pět desetin procentního bodu vyšší. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Analytici takový vývoj očekávali.
Nižší růst cen, než se čekalo, značně komplikuje situaci České národní bance (ČNB), jejímž cílem je udržovat inflaci poblíž dvou procent. Právě hrozba deflačního scénáře, tedy pro ekonomiku škodlivého prostředí dlouhodobě klesajících cen, centrální bankéře na podzim roku 2013 přiměla oslabit korunu zhruba o pět procent a poslat ji nad 27 korun za euro. Tento takzvaný kurzový závazek hodlá ČNB zachovat i celý letošní rok.
Ukazuje se ale, že nečekaně rychle klesající ceny ropy a dalších komodit, které tlačí cenovou hladinu níž v celé Evropě, silně působí i v tuzemské ekonomice. ČNB tak stejně jako před rokem a čtvrt stojí před obtížným úkolem zvrátit trend, jehož prapůvodní příčinu bankéři těžko ovlivní.
Na výběr má v zásadě dvě možnosti: Další oslabení koruny, což by mohlo opět naštvat veřejnost i sousední státy, nebo sražení nulových úrokových sazeb do negativního pásma, což je komplikované z právního hlediska.
"Nejjednodušší cestou je prodloužení platnosti kurzového závazku, například do konce roku 2016. Další možností by bylo snížení úrokových sazeb do záporných hodnot, to by ovšem musela ČNB přesvědčit vládu, resp. Poslaneckou sněmovnu, aby se změnily zákony, které tomu brání. ČNB by mohla posunout i hranici kurzového závazku," myslí si hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.
Podle něj by už při aktuální inflační prognóze ČNB měl být směnný kurz nad 28 korunami za euro. Tuto hranici měna překonala před pátečním polednem. Za 28 korun se euro obchodovalo naposledy v březnu roku 2009.
V prosinci zlevňoval benzin i oděvy a potraviny
Proti listopadu spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta, a to zejména kvůli nižším cenám v dopravě. Podle statistiků se na tom podepsalo výrazné zlevnění pohonných hmot, které bylo největší od prosince 2008. Zlevnily ale i oděvy a obuv, některé potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak zdražilo například ovoce, čokoláda, víno a pivo. Vyšší byly i ceny pracích prostředků, nových aut nebo poštovních služeb.
V meziročním srovnání vývoj inflace ovlivnil především vyšší meziměsíční růst cen v prosinci 2013 než v prosinci 2014. Týkalo se to především cen potravin a nealkoholických nápojů, které z listopadového meziročního růstu o 1,5 procenta přešly v prosinci v pokles o 0,5 procenta, uvedl ČSÚ.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist