Cena severomořské ropy Brent se v pondělí propadla téměř o pět procent. Poprvé od dubna 2009 se tak dostala pod 48 dolarů za barel. Dolů ji nadále tlačí neochota klíčových těžařských zemí reagovat na převis nabídky nad poptávkou snižováním produkce. Investiční banka Goldman Sachs navíc prudce snížila odhady cen ropy pro letošní rok.

Ropa Brent dnes zlevnila o 2,37 dolaru na 47,74 dolaru za barel. Goldman Sachs snížila odhad průměrné ceny Brentu pro celý letošní rok na 50,40 dolaru z dříve předpokládaných 83,75 dolaru.

Za propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Goldman Sachs upozornila, že investice do této těžby se sice v důsledku levnější ropy snižují, pokles samotné produkce však podle ní přijde až za delší dobu.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

Americké akcie zahájily týden poklesem

Levnější ropa zasáhla energetické podniky, akciové trhy ve Spojených státech v první polovině pondělního obchodování oslabovaly. Pozornost se nyní soustředí na hospodářské výsledky amerických firem za poslední čtvrtletí loňského roku, jejichž zveřejňování po skončení obchodování tradičně odstartuje výrobce hliníku Alcoa.

Krátce před polednem newyorského času (18.00 SEČ) vykazoval Dow Jonesův index pokles o 0,5 procenta na 17 651 bodů. Širší index S&P 500 se dopoledne snížil o 0,7 procenta na 2029 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,8 procenta na 4667 bodů.

Podle agentury Reuters se očekává, že zisky amerických podniků vykážou za čtvrté čtvrtletí meziroční nárůst o čtyři procenta. Kromě firmy Alcoa tento týden zveřejní čtvrtletní výsledky také například banky Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Citigroup nebo výrobce čipů Intel.

Ceny akcií energetických společností v pondělí klesaly poté, co se ceny ropy propadly na nová šestiletá minima. Akcie biotechnologické firmy NPS Pharmaceuticals však zamířily prudce vzhůru díky zprávě o převzetí podniku irským výrobcem léků Shire za 5,2 miliardy dolarů.

Dolar v pondělním proměnlivém obchodování klesl k japonskému jenu. Již v pátek jej podkopala zpráva o vývoji mezd v zemi, která vyvolala otázky, proč by americká centrální banka měla letos přikročit k očekávanému zvýšení úrokových sazeb, když chybí jakékoli jasné důkazy o inflačních tlacích. Dolar k jenu v druhé části dnešního obchodování na Wall Street ztrácel 0,2 procenta na 118,23 JPY. Euro k dolaru zůstávalo prakticky beze změn na 1,1845 USD.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru