Původní záměr byl, aby lidé i firmy mohli už od začátku roku 2015 hradit daně kartou při on-line platbě, tedy při vyplnění daňového přiznání v elektronické podatelně na webu Finanční správy. Současně měl být spuštěn testovací provoz terminálů na několika velkých finančních úřadech.

Hlavním důvodem překvapivého rozhodnutí jsou vysoké náklady. "Od původně zamýšleného projektu bylo ustoupeno, a to zejména z důvodu vysoké finanční náročnosti projektu," řekla on line deníku Aktuálně.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

"Finanční správa nyní hledá alternativní cesty ke zvýšení komfortu při placení daní pro poplatníky, o kterých bude veřejnost včas informovat," dodala Petlachová.

Možné komplikace se objevily už na konci října. Finanční správa se totiž na nižších poplatcích za platby kartou dohodla jen s vydavatelem karet MasterCard. Ten vyšel Finanční správě vstříc - podobně jako České poště, která se nyní na plošnou akceptaci karet také připravuje. Výrazně snížil takzvaný mezibankovní poplatek. Místo obvyklého zhruba procenta z transakce tak po státu požadoval fixní platbu v řádu jednotek korun za každou transakci.

S karetní společností Visa ale k žádné takové dohodě nedošlo, takže z plateb kartami Visa by musela finanční správa i nadále odvádět více než procento z výše transakce. Stát by se tím tak připravil o část vybraných daní.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se