Ceny za zboží a služby v lednu vzrostly meziměsíčně i meziročně o 0,1 procenta. Analytici přitom před zveřejněním indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu (ČSÚ) odhadovali, že ceny v lednu klesnou meziročně o 0,3 procenta. Snížení sazby daně z přidané hodnoty mělo podle ČSÚ zandebatelný vliv. "Teoretický dopad nižší DPH na úhrnný meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen v lednu byl podle propočtu -0,07 procentního bodu," uvádí ČSÚ.

Meziročně na ceny nejvíce působily ceny bydlení a také dražší alkohol a tabák. "S nadsázkou se tak dá říct, že alkohol zachránil ČR před deflací," komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek. 

Meziměsíčně pak měl největší vliv pokles cen pohonných hmot. Ceny benzinu a nafty oproti prosinci klesly o 8,1 procenta, oproti lednu v roce 2014 dokonce téměř o 14 procent. S cenami zahýbalo také zrušení regulačních poplatků za recept v lékárně a zrušení poplatku za návštěvu lékaře a zubaře. Naopak podražily potraviny, kulturní události i nealkoholické nápoje.

"Vyhnout deflaci by se ekonomika mohla i v nadcházejících měsících. Ceny by měly tlačit vzhůru dražší tabákové výrobky a vzhledem k obratu cen ropy na světových trzích je nutné počítat se stejným trendem i u cen pohonných hmot. I tak se však inflaci podaří odpoutat od hodnot blízkých nule zřejmě až v druhé polovině roku," domnívá se ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Ceny alkoholu oproti prosinci vzrostly o pět procent, meziročně pak o 2,4 procenta. Prodražily se také zimní dovolené s komplexními službami, které v lednu stály o šest procent více než o měsíc dříve. V lednu stouply oproti prosinci také ceny zeleniny a brambor. Nájmy pak meziměsíčně podražily o 0,2 procenta, především kvůli vyšším cenám energií. Meziročně vzrostly o 1,2 procenta a na růst cen měly podle ČSÚ největší vliv.

Stejný vliv na růst cen v lednu oproti stejnému měsíci loni měly ceny služeb a zboží. Ceny pojištění například stouply o dvě procenta, finanční služby pak téměř o šest procent.

Česká národní banka minulý týden na svém jednání uvedla, že se česká ekonomika v letošním roce ocitne v deflaci. Centrální banka očekává pokles spotřebitelských cen o 0,1 procenta. V roce 2016 by pak inflace měla být 1,8 procenta.

"Vzhledem k nízkým cenám  ropy lze očekávat, že celý letošní rok bude ve znamení nulové, a dokonce i záporné inflace a mírný růst přijde až ke konci tohoto roku a následně až v roce 2016, kdy propad cen ropy v indexu odezní. Celková inflace v tomto roce tak bude nižší, než byla v roce 2014," dodává Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.