Pravidelná přímá letecká linka mezi Prahou a Pekingem by mohla létat od 1. října. Na úterní schůzce o tom premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) informovala čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching. Podle premiéra nyní jedná její plánovaný provozovatel, společnost Hainan, s Českým Aeroholdingem o technických podmínkách provozu. Spuštění linky by Česko a Čína mohly podle Sobotky slavnostně potvrdit v červnu při návštěvě čínské vicepremiérky Liou Jen-tung v Praze.

Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení soukromým aerolinkám Hainan. "V tuto chvíli probíhají jednání mezi společností Hainan a Českým Aeroholdingem o technických podmínkách provozu tohoto přímého leteckého spojení," uvedl Sobotka. 

"Prvním technickým termínem přímého leteckého spojení by mohl být 1. říjen letošního roku," přiblížil. Velvyslankyně mu prý také předala osobní dopis čínského premiéra Li Kche-čchianga, v němž tento možný termín potvrdil. Konkrétní termín spuštění linky ale podle Sobotky závisí na dohodě obou společností.

K tomu, jak často a kolik cestujících by nová linka mohla převážet, se nechtěl premiér vyjadřovat. Slibuje si od ní ale výrazný impulz pro turistický ruch a pro vzájemné obchodní vztahy mezi Českem a Čínou. Podle pondělních Lidových novin by letadla na této lince mohla létat třikrát týdně s kapacitou téměř tisíc lidí v každém směru. 

Pokud se zahájení provozu opravdu stihne letos na podzim, je podle Sobotky jednou z variant, že by linku vyzkoušel při své plánované podzimní návštěvě Číny. "Pokud by to bylo možné, tak bych rád toho přímého leteckého spojení osobně využil, abych současně podpořil jeho propagaci," poznamenal premiér.

Kromě otevření přímého leteckého spojení dnes Sobotka s Ma Kche-čching mluvili také o dalších připravovaných česko-čínských akcích v tomto roce. Od 22. do 25. dubna bude podle premiéra Česká republika hlavním zahraničním partnerem pravidelného technologického veletrhu v Šanghaji. Českou delegaci zhruba 250 podnikatelů na veletrh povede předseda Sněmovny Jan Hamáček a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD).

V červnu se v Praze uskuteční zdravotnické fórum zemí střední a východní Evropy a Číny, na které přijede i čínská vicepremiérka a tamní ministryně zdravotnictví Li Bin. Právě při této příležitosti by obě země podle Sobotky mohly slavnostně stvrdit spuštění přímé linky.

Na podzim se pak premiér vydá do Pekingu na summit zemí střední a východní Evropy a Číny, který spojí se svou bilaterální návštěvou nejlidnatější země světa. Termín cesty podle Sobotky ještě není dojednaný a bude záviset na datu schůzky států sdružených ve formátu 16 plus 1.

I na svou návštěvu Číny plánuje premiér vzít podnikatelskou misi. S čínskými partnery chce jednat o posílení vzájemných investic, zjednodušení obchodních vztahů, rozšíření spolupráce ve vzdělávání, energetice či zemědělství a o vybudování technologické zóny pro čínské investory v Moravskoslezském kraji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist