Do Prahy v letošním prvním čtvrtletí přijede v meziročním srovnání zhruba stejně zahraničních turistů, tedy kolem jednoho milionu. Odhaduje to Pražská informační služba. Hotely v hlavním městě na začátku roku pocítily pokles počtu Rusů, naopak víc přijelo návštěvníků z Číny, Koreje, Německa či USA. Vyplývá to z ankety mezi ubytovacími zařízeními a subjekty v cestovním ruchu.
"Předpokládáme, že počet turistů v tomto období (1. čtvrtletí) bude podobný jako v loňském roce. V prvních třech měsících roku do Prahy tradičně přijíždí nejméně turistů, loni to bylo přibližně milion hostů," uvedla ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská.
Hotely v Praze v lednu a únoru zaznamenaly úbytek Rusů. "Odliv ruské klientely jsme pocítili v období začátku roku, tedy v čase ruských svátků. Problematickou pro zastoupení těchto klientů se stala zejména požadovaná cena ubytování, která v důsledku událostí v zemi klesla na rovinu, kterou nejsme vždy schopni klientům nabídnout," uvedla Lenka Paníčková z hotelové sítě VI Hotels & Resorts.
Nejvíce turistů loni přijelo z Německa, výrazně ubylo Rusů - čtěte ZDE
Ruští turisté v Česku šetří. V lednu utratili meziročně o 60 procent méně - čtěte ZDE
Síť CPI Hotels hodnotí zimní sezonu pozitivně. Podle mluvčí Dany Belušové byl největší zájem o kvalitnější ubytování čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové kategorie. Např. u čtyřhvězdičkových hotelů Clarion vzrostla více než o 12 procent průměrná cena za disponibilní pokoj.
"Domníváme se, že za několikaprocentním propadem obsazenosti u tříhvězdičkových hotelů byl nejen pokles příjezdů individuálních turistů i skupin z Ruska, ale také snížení cen u některých čtyřhvězdičkových hotelů, které jsou pro řadu lidí dostupnější, a stáhnou tak často klientelu 'tříhvězd'," dodala Belušová.
Pražská informační služba odhaduje, že oproti loňskému roku letos do Prahy zavítá zhruba o třetinu méně ruských návštěvníků. "Zatímco počty hostů z těchto trhů klesají, jiní přijíždějí ve větších počtech - roste množství turistů z Německa a USA, častěji jezdí Španělé nebo Korejci a Číňané," řekla Dolanská.
"V žádném případě se nedá hovořit o tom, že tato klientela nahradí úbytek Rusů, kteří v hotelu pobývali sedm a více dní. Zmíněná asijská klientela má pobyty jednodenní, maximálně na dva dny," upřesnil ředitel hotelu Olympik Vlastislav Šos.
Svět čeká na boom čínských turistů. Cestovat budou především "millennials" - čtěte ZDE
Velká Británie láká turisty z Číny. Počínšťuje i názvy svých pamětihodností - čtěte ZDE
Loni přijelo do Prahy 5,3 milionu zahraničních turistů, což bylo o 5,5 procenta meziročně více. "Pro rok 2015 očekáváme nárůst příjezdů do ČR cca o tři procenta, v Praze lze očekávat nárůst nad touto hodnotou, tj. cca čtyři až pět procent," uvádí mluvčí CzechTourism Michaela Klofcová. Podíl Prahy na příjezdovém cestovním ruchu v ČR dosahuje 65 procent.
Podle studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2015 a 2016 byla průměrná obsazenost pražských hotelů loni nejvyšší od roku 2007, když dosáhla 70,5 procenta. Hoteliéři těží ze slabé koruny.
Letos průměrná cena za pokoj v českém hlavním městě poprvé překoná 2000 korun. Praha se také letos zařadí mezi pět evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist