Protikorupční policie odložila případ nákupu a prodeje německé uhelné společnosti Mibrag polostátní společností ČEZ. Ta v roce 2009 spolu s J&T napůl Mibrag koupila za 206 milionů eur (5,5 miliardy korun). O dva roky později svůj podíl ČEZ odprodal holdingu EPH Martina Křetínského jen za 130 milionů eur (3,2 miliardy korun), tedy o více než dvě miliardy korun méně.

Proti podle analýz nevýhodné transakci podal trestní oznámení Nadační fond proti korupci. Za zlevněním podílu ČEZ mělo stát podezřelé účetní přecenění dolů těsně před prodejem, píše týdeník Respekt.

"Dospěli jsme k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu," komentoval odložení případu mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibrehej.

Podle policie bylo zlevnění podílu ČEZ v pořádku, a firma svou část prodala dokonce dráž. Policie se opírá o posudek Vysoké školy báňské v Ostravě. Podle tohoto posudku byla kupní cena dokonce o 10 milionů eur (zhruba 250 milionů korun) vyšší, než mohla být.

Pokles hodnoty části ČEZ byl podle policie způsoben tím, že polostátní firma prodávala pouze svůj poloviční podíl ve společné schránce s EPH, přes niž důlní firmu vlastnila. Ta byla navíc zatížená úvěrem, který si ČEZ na přefinancování kupní ceny Mibragu vzal. Další úvěry měl i samotný Mibrag, což ještě více srazilo hodnotu společnosti.

Policie se zabývala také způsobem financování nákupu. Většinu peněz obstaral zpočátku ČEZ sám od svých dcer, a navíc část půjčil i společnosti J&T. Ta později půjčku splatila a přidala i tučné úroky. Podle vyšetřovatelů tak ČEZ na transakci ještě vydělal.

Respekt upozorňuje, že ač policie vyslechla desítky svědků, nikdo z nich si nemohl vzpomenout na to, kdo s nápadem na koupi Mibragu společně s J&T přišel. Původně šly do tendru obě společnosti samostatně, ČEZ navíc s nižší nabídkou.

Podle Nadačního fondu proti korupci šlo o nevyváženou obchodní transakci a ČEZ mohl na prodeji vydělat víc.