Cena zlata v pondělí poprvé od května roku 2010 klesla pod 1100 dolarů za jednu troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji v posledních týdnech tlačí obavy ze zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Pondělní prudký propad o více než čtyři procenta mají ale na svědomí především spekulativní prodeje velkého množství zlata na čínském trhu.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Na šanghajské burze zlata začali ráno neznámí investoři prodávat pět tun drahého kovu. Jeho cenu tak během dvou minut srazili o více než 40 dolarů na 1088 dolarů za jednu troyskou unci. "Šlo zřejmě o spekulaci, někdo využil nízké likvidity na trhu," řekl CNBC komoditní stratég banky ANZ Victor Thianpiriya s tím, že minulý týden byl průměrný denní objem obchodů v Šanghaji pouhých 25 tun zlata.
Kvůli špatné výkonnosti drahého kovu (od počátku roku jeho cena klesla o více než šest procent) se od něj odvrátila i řada tradičních "zlatých" investorů. "Ví se o mně, že léta sázím na růst ceny zlata, teď jsem ale opatrný. Cena prolomila některé důležité hranice a z technického hlediska zlato nevypadá příliš atraktivně," řekl CNBC šéf investic ve společnosti Ayers Alliance Jonathan Barrat. Odkazoval tak na to, že investoři často začnou vyprodávat aktiva v okamžiku, kdy se cena propadne pod určitou obecně uznávanou hranici.
Podle Thianpiriyi by mohlo zlato v následujících týdnech dál zlevňovat a jeho cena by mohla padat k hranici 1050 dolarů za troyskou unci.
K poklesu cen by mohla přispět i další zpráva z Číny – tamní centrální banka po šesti letech oznámila, kolik drahého kovu má ve svých zásobách. Peking v pátek zveřejnil, že čínské zlaté rezervy dosahovaly na konci června 1658 tun. To je o 57 procent více ve srovnání s předchozí zprávou o úrovni zásob, zveřejněnou před šesti lety. Jenže analytici čekali ještě větší růst. Průměrně se očekávalo, že zlaté zásoby budou kolem 3500 tun, tedy více než dvojnásobek oproti současnému stavu.
"Zlato bude v krátkodobém horizontu krvácet, jakékoli oživení je nepravděpodobné," řekl CNBC Howie Lee, investiční analytik ve společnosti Phillip Futures.
Dolů v důsledku zlevňování zlata zamířily i ceny dalších drahých kovů. Cena platiny se propadla až o pět procent na zhruba 942,5 dolaru za unci, tedy nejníže od února 2009. Palladium zlevnilo o více než tři procenta na 593 dolarů za unci. To představuje jeho nejslabší úroveň od října 2012.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist