Digitalizace procesů v oblasti lidských zdrojů postupuje v Česku rozdílným tempem. Zatímco elektronické zpracování výplatních pásek nebo docházky zaměstnanců už některé firmy standardně využívají, zavádění elektronických stravenek je teprve na začátku.

Stravenky

Pro firmy jsou náklady na zpracování u papírových i elektronických stravenek prakticky stejné. Rozhodující je tak zájem zaměstnanců. Pro ně je hlavní výhodou oproti papírové verzi to, že se jim při platbě strhne přesná částka. Omezením je naopak menší počet míst, kde lze digitálními stravenkami platit.

"Masivní rozšíření e-stravenek je závislé především na dalším rozvoji finanční infrastruktury v České republice a rozšíření platebních terminálů. Momentální oblíbenost e-stravenek u zaměstnanců se odvíjí i od toho, kde jejich firma sídlí. V Praze je zájem firem mnohem větší než na menších městech. Rozhoduje i to, do jaké míry je firma nakloněna inovacím," popisuje Bohuslava Mašková ze společnosti TMF Group, která poskytuje firmám administrativní služby.

Výplatní pásky

Už několik let české firmy používají jak papírové, tak elektronické verze výplatních pásek. Zavedení této novinky a její rozšíření bylo poměrně rychlé. "Meziročně se zájem o elektronické výplatní pásky zvýšil o desítky procent, v této oblasti je tedy digitalizace jasný trend," líčí Mašková.

Zákon předepisuje, že zaměstnavatel musí výplatní pásku předat zaměstnanci v písemné formě, nicméně dále to neupřesňuje. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Trendem v této oblasti jsou servery pro sdílení, kam je možné uložit výplatní pásku, kterou si zaměstnanci mohou vyzvednout pomocí bezpečného hesla.

Hlavní výhoda pro zaměstnavatele je snadná a rychlá distribuce výplatních pásek a s tím spojené ušetření finančních nákladů. Na druhou stranu klade vysoké nároky na zabezpečení, jedná se totiž o velké množství citlivých dat na jednom místě.

Docházkový systém

Elektronický docházkový systém ušetří čas potřebný na zpracování HR agendy zejména zavedeným firmám, a tím dochází ke snížení jejich nákladů.

"Dlouhodobý trend digitalizace je zde jednoznačný. Nicméně je třeba počítat s tím, že zavádění nových elektronických systémů je časově náročně. Mzdová agenda tak pro firmy zůstává nadále poměrně nákladnou položkou, kterou se často vyplatí řešit pomocí externích dodavatelů," uzavírá Mašková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist