V prodeji bulharské dceřinky ČEZ je opět vše jinak. Konečným kupujícím by nakonec mohl být tamní stát. Po jednání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem to oznámila Ginka Varbakovová, jejíž firma Inercom v pátek s ČEZ podepsala kupní smlouvu.
Polostátní firma investovala v Bulharsku přes 17 miliard korun. Zhruba polovinu stála distribuční společnost, další půli elektrárna Varna. Tu loni ČEZ prodal za 1,3 miliardy. Za distribuci, jednu solární a jednu bioplynovou elektrárnu by mohl obdržet osm až devět miliard. Dalších sedm miliard poslal do Česka na dividendách.
Neznámý kupující
O firmu se vážně zajímali tři uchazeči. První vypadl český miliardář Jaromír Tesař a jeho Energo-Pro. Následovala exkluzivní jednání s bulharsko-indickým konsorciem firem, z nichž jedna – Future Energy – ale mezitím zkrachovala a přišla o licenci. Smlouvu ČEZ podepsal s neznámým Inercomem.
Rostoucí výsledky
Těsně před prodejem zvýšil bulharský ČEZ zisk o 22 procent na 421 milionů korun. Loňské tržby pak činily 5,8 miliardy.
Podle bulharského ministra financí Vladislava Goranova je nyní nutný ještě souhlas prodávajícího, tedy mateřské firmy ČEZ. Mluvčí české firmy to nicméně zatím nechtěla komentovat s tím, že o rozhodnutí nemají zatím žádné oficiální informace.
Varbakovová prý souhlasila s připuštěním státu do svého obchodu kvůli bezpečnosti dodávek zákazníkům. "Stále ale budu mít na obchodu podíl," řekla.
Podíly zatím nejsou jasné. ČEZ vlastní v bulharské distribuční společnosti 67 procent, zbytek se obchoduje na burze. Podle serveru Capital.bg požadoval Borisov po Varbakovové celých 67 procent, spokojil by se ale prý i s 34 procenty ve firmě. To by mu zajistilo potřebnou kontrolu nad firmou. Zároveň by ale musel nabídnout odkup veřejně obchodovaných akcií.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.