Energetická skupina ČEZ prověří možnost vstupu bulharského státu do prodeje svých bulharských aktiv společnosti Inercom. Po skončení několikadenních jednání ČEZ a Inercomu v Praze to v pátek sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Požadavek podle ní přišel od bulharské firmy. Pomoci mají analýzy zpracované oběma stranami.
"Přestože v průběhu prodejního procesu, který běžel celý loňský rok, bulharská vláda o koupi prodávaných aktiv neprojevila oficiálně zájem, vyjde ČEZ svému obchodnímu partnerovi vstříc a tuto možnost prověří," uvedla Horáková.
Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv podepsal ČEZ 23. února. V Bulharsku vyvolala pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.
Aféra ohrozila bulharskou vládu a přiměla premiéra Bojka Borisova, aby se minulý týden setkal s majitelkou Inercomu Ginkou Varbakovovou. Hovořil s ní o postoupení státu kontrolního balíku akcií v provozech, jichž se ČEZ v Bulharsku zbavuje.
Jsem obětí vydírání, říká majitelka firmy kupující majetek ČEZ v Bulharsku. Z napětí kolem transakce viní konkurenci
"Vzhledem k některým omezením, vyplývajícím zejména z uzavřené smlouvy o prodeji bulharských aktiv, se společnosti ČEZ a Inercom dohodly, že obě strany zpracují komplexní analýzy všech variant a dopadů případného vstupu bulharského státu do transakce. V následujících týdnech pak budou jednání pokračovat," sdělila Horáková.
ČEZ si do smlouvy s Inercomem mimo jiné prosadil, že pět let po podpisu smlouvy nesmí nový vlastník bulharská aktiva bez souhlasu ČEZ prodat. Podle zdrojů České tiskové kanceláře se tím ČEZ chrání v arbitráži, kterou proti Bulharsku vede. Jednání o plnění podmínek smlouvy se konalo v Praze od úterý do pátku. "Hlavním tématem byla příprava podkladů pro schválení transakce bulharským antimonopolním úřadem," dodala Horáková.
Bulharský zpravodajský portál Kapital tento týden uvedl, že případný vstup bulharského státu do odkupu aktiv ČEZ v Bulharsku je značně problematický a není jisté, zda se vláda skutečně touto cestou vydá. Mimo jiné mají být různé verze toho, jaký díl bulharská vláda chce. Premiér Borisov a dva ministři podle webu při setkání s Varbakovovou chtěli převzít celou firmu, ale podle zdrojů Kapitalu nadnesli i variantu získání podílu 34 procent. "Oficiální verze v každém případě nyní je, že se žádá nejméně podíl 50 procent plus jedna akcie," uvedl portál.
Kapital dále poukazuje na to, že varianta vstupu státu do této transakce s sebou nese značné problémy. Zmiňuje mimo jiné nutnost nezbytného stanoviska Bruselu k tomu, zda by nešlo o nedovolenou podporu poskytovanou státem.
Už v únoru Kapital napsal, že celková cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy korun). Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy korun), má převzít aktivity s ročními tržbami kolem 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard korun), uvedla posléze agentura Reuters. ČEZ chce z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady.
ČEZ prověřuje také únik informací o transakci
Energetická skupina ČEZ provádí interní vyšetřování případného úniku informací o prodeji bulharských aktiv. V pátek to oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Únik by podle něj mohl poškodit zájmy České republiky, která je většinovým vlastníkem skupiny. ČEZ dále trvá na tom, že kupce aktiv důkladně prověřil.
"V souvislosti s podezřením, že během prodejního procesu unikly citlivé obchodní informace a dostaly se do rukou třetích stran, zahájila Skupina ČEZ interní šetření," sdělil Kříž. Vyšetřování podle něj potrvá dny až týdny. "O dalším postupu bude (ČEZ) po jeho skončení informovat," doplnil.
Důvěrná data o obchodu poskytl podle bulharských médií tamní vládě člen dozorčí rady ČEZ a náměstek ministryně financí Ondřej Landa, uvedl v pondělí server Neovlivni.cz. Landa to popřel, řekl, že s bulharskou vládou nekomunikuje. "To, co bylo v bulharských novinách, je jedna stránka z důvěrného materiálu, který jsme mimo jiné projednávali na dozorčí radě," potvrdil předseda rady Václav Pačes.
Případný únik interních informací z ČEZ k bulharské vládě by podle Kříže mohl ohrozit zájmy ČEZ a přeneseně i českého státu v mezinárodní arbitráži. Česká skupina ji zahájila předloni proti bulharské vládě kvůli zásahům tamních institucí, které podle ČEZ poškodily podnikání skupiny. "Obecně platí, že předání jakýchkoli interních důvěrných dokumentů třetí straně je vždy problém. Obzvláště pokud se jedná o věci tak obchodně citlivé, jako je prodej aktiv v hodnotě několika miliard korun a mezinárodní arbitráž v objemu několika set milionů eur," uvedl mluvčí ČEZ.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist