Rupert Stadler, ředitel německé automobilky Audi, která patří do koncernu Volkswagen, byl v neděli ráno zatčen. Stadler byl následně vzat do vazby. Jeho post má podle zdrojů agentury DPA dočasně převzít současný ředitel prodeje Bram Schot.

Audi, mnichovská prokuratura a ani Stadler sám zatčení dosud nijak nekomentovali. Podle vyjádření prokuratury z minulého týdne začalo vyšetřování Stadlera a dalšího člena vedení Audi kvůli "podvodu a nepřímé falešné certifikace", uvedl deník Süddeutsche Zeitung. Obvinění se tedy týkají dieselových motorů, u nichž byly odhaleny podvody s emisemi.

Obviněný byl předveden před soudkyni, která nařídila vyšetřovací vazbu. Vedení mateřského koncernu ve Wolfsburgu zatčení jednoho z nejmocnějších manažerů stručně potvrdilo. Vyšetřovatelé zřejmě získali důkazy o tom, že Stadler a další osoby podezřelé z podvodu, se snažili ovlivňovat vyšetřování. "Museli jsme jednat opravdu rychle," cituje list Handelsblatt nejmenovaného mluvčího státního zastupitelství v Mnichově. Jaké důkazy mají vyšetřovatelé k dispozici, ale neupřesnil.

Minulý týden měli podle listu Süddeutsche Zeitung policisté prohledat Stadlerovo pracoviště. Má být obviněn z toho, že vědomě souhlasil s tím, že modely s falešně udávanými emisemi byly vyráběny a prodávány zákazníkům v Evropě, což vyplývá už z dřívější e-mailové komunikace.

Německá média spekulují o tom, že Stadler byl zatčen a umístěn do vazby ze stejných důvodů jako Wolfgang Hatz. Ten do září roku 2015, kdy se provalil skandál s podvodným měřením emisí, řídil výzkum a vývoj v automobilce Porsche a současně odpovídal za vývoj motorů v rámci celého Volkswagenu. Hatz byl zatčen a umístěn do vazby koncem loňského září kvůli obavám, že by mohl kontaktovat (a ovlivňovat) jak svědky, tak další vyšetřované manažery.

O situaci v Audi jedná dozorčí rada Volkswagenu. Agentura DPA s odvoláním na důvěrný zdroj sdělila, že dočasným šéfem Audi jmenovala Brama Schota. Manažer, narozený v Nizozemsku, je od loňského září provozním ředitelem Audi. 

Zatčený Stadler je předsedou představenstva Audi od roku 2007, předsedá také správní radě firmy Automobili Lamborghini a dozorčí radě MAN Truck & Bus, sedí v kontrolním grémiu fotbalového klubu Bayern Mnichov.

Stadler se těší důvěře rodin Piëchových a Porscheových, ovládajících společnost Porsche Automobil Holding, jež drží většinu hlasovacích práv ve Volkswagenu. Zastává četné další funkce.

Koncern Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Nový šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess se nechal nedávno slyšet, že všechny otevřené otázky související s aférou (Dieselgate) se musí co nejdříve objasnit.