Ministerstvo spravedlnosti Spojených států vyšetřuje automobilku Tesla pro podezření z podvodu. Důvodem je srpnové oznámení zakladatele a výkonného ředitele společnosti Elona Muska, že automobilku stáhne z burzy. Se zprávou přišla agentura Bloomberg.

"Zvažuji, že Teslu převezmu do vlastních rukou za 420 dolarů za akcii. Financování zajištěno," napsal Musk v srpnu na sociální síť Twitter, čímž nadhodnotil cenné papíry firmy o zhruba 23 procent. Podle amerických úřadů se tím Musk mohl dopustit podvodu.

Americký vizionář mohl ve svém oznámení lhát a tím záměrně ovlivňovat trh. Podle agentury Bloomberg totiž Musk v době tweetu nemusel mít financování odkupu akcií skutečně zajištěno. Podnikatel později oznámil, že jeho tvrzení se zakládalo na rozhovorech se zástupci saúdskoarabského investičního fondu.  

Kromě srpnového příspěvku na Twitteru se vyšetřovatelé budou zřejmě zajímat i o další prohlášení představitelů Tesly, uvádí Bloomberg s odkazem na zdroj, jenž je s případem obeznámen. Vyšetřovatelé zřejmě prověří také okolnosti nedávné rezignace hlavního účetního firmy Davea Mortona.

Společnost Tesla uvedla, že obdržela od ministerstva spravedlnosti žádost o předložení dokumentů ohledně Muskových prohlášení k možnému stažení podniku z burzy.

"Neobdrželi jsme žádné předvolání ani žádnou žádost o výpověď," upozornil mluvčí firmy v reakci na dotaz agentury Reuters ohledně vyšetřování. "Respektujeme přání ministerstva získat informace o této záležitosti a věříme, že by to mělo být rychle vyřešeno, jakmile obdržené informace přezkoumají," dodal.

Hodnota akcií výrobce elektromobilů v reakci na zahájení vyšetřování strmě padá. Po úterním zveřejnění zprávy cenné papíry Tesly klesly až o 7,1 procenta, napsal americký server CNBC. V současné době se akcie firmy obchodují za zhruba 278 dolarů.

Kromě možného podvodu je Tesla souběžně vyšetřována také ze strany americké Komise pro cenné papíry. Ta může Muskovi například vyměřit pokutu či zakázat řízení veřejně obchodovaných firem, upozorňuje agentura Reuters. Obě řízení mohou trvat několik měsíců.

Musk se kvůli svým výrokům stal rovněž terčem žalob ze strany investorů. Spekulanti, kteří sázejí na pokles ceny akcií, šéfa Tesly obvinili, že zveřejnil zavádějící informace.

Podnikatel se nyní nachází pod značným tlakem kvůli problémům při zvyšování produkce nového vozu Model 3, který je klíčový pro plánovanou přeměnu Tesly v masového výrobce. V srpnovém rozhovoru s listem The New York Times mluvil Musk o svém vysokém pracovním nasazení a emocionálním vypětí.

V pondělí zažaloval Muska pro pomluvu britský jeskyňář, který se letos v létě podílel na záchraně 12 mladých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně v Thajsku. Musk v červenci Brita Vernona Unswortha označil za pedofila.

Značnou mediální pozornost vzbudilo také nedávné Muskovo vystoupení v internetovém pořadu s komikem Joem Roganem, ve kterém šéf Tesly krátce kouřil směs údajně obsahující marihuanu.

 

Reakce akcií Tesly (Zdroj: Marketwatch.com)

Vývoj hodnoty akcií Tesly.