Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání podle vedení firmy značně ovlivnily jednorázové výnosy za 7,5 miliardy korun z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.
Tržby loni činily 184,5 miliardy korun a meziročně stouply reálně téměř o 11 miliard korun. Vyplývá to z informací, které firma zveřejnila v úterý.
Výsledky byly horší než odhady analytiků. Podle nich klesne i dividenda z loňských 33 korun na 24 korun za akcii. Výhled pro letošní rok naopak považují za pozitivní.
"Hospodářské výsledky ČEZ za uplynulý rok nakonec nenaplnily ani naše ani tržní odhady. Ačkoliv ve zveřejněné prezentaci návrh na dividendu podle očekávání nepadl, při zachování stoprocentního dividendového výnosu by činila dividenda zhruba 24 korun na akcii proti loňským 33 korunám," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
Minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr ale s tímto názorem nesouhlasí. Jak napsal na twitteru, racionální důvod k poklesu dividendy podle něj neexistuje.
je rok 2019, divi je součástí cash flow 2019, to roste. CAPEX klesá, žádné splátky dluhu. I tak by se o tom dalo přemýšlet ne? Neexistuje racionální důvod pro pokles dividendy. 24 Kč je je "tupý" výpočet jakési divi politiky, která je ale vzhledem ke změně trendu na ele už mimo https://t.co/0guPZbFQlu
— Michal Šnobr (@michalsnobr) 19. března 2019
ČEZ získal předloni z prodeje akcií MOL 4,5 miliardy korun. Bez tohoto vlivu by se loňský zisk snížil meziročně o čtyři miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl loni meziročně o osm procent na 49,5 miliardy korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy nesouvisející s běžným hospodařením roku byl nižší o 37 procent a dosáhl 13,1 miliardy korun.
"Meziroční pokles čistého zisku o 8,5 miliardy korun reflektuje především neopakovatelné jednorázové pozitivní vlivy z roku 2017 v celkové výši 7,5 miliardy korun," uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.
Pokles zisku zapříčinilo také narovnání se společností Sokolovská uhelná a mimosoudní dohoda s bulharskou státní společností NEK, uvádí ČEZ v tiskové zprávě.
Manažeři ČEZ zmanipulovali veřejnou zakázku, tvrdí v reportáži bulharská televize. Firma obvinění odmítá
Negativně loni dál působil zejména růst nákladů na emisní povolenky pro výrobu, a to o 1,3 miliardy korun. Tržní cena povolenek stoupla a zároveň klesl objem jejich bezplatného přídělu. Dále loni vzrostly stálé náklady na výrobu elektřiny z klasických zdrojů.
Celkem za minulý rok produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů klesla o 11 procent. Nárůst zaznamenala jen výroba v Německu, což bylo způsobeno akvizicí tamějších větrných parků. Zdroj: ČEZ
"Naopak pozitivně působila meziročně zejména vyšší výroba z jaderných zdrojů a vyšší povolené výnosy z distribuce reflektující nárůst investic do distribuční sítě v ČR," doplnil Novák.
Výroba elektřiny z tradičních zdrojů stoupla meziročně o procento na 61,3 terawatthodiny (TWh), výroba z jaderných elektráren vzrostla o šest procent na 29,9 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren dosáhla 1,8 TWh, meziročně o 11 procenta méně kvůli horším povětrnostním podmínkám v Rumunsku a nepříznivým hydrometeorologickým podmínkám v Česku, uvedl ČEZ.
ČEZu se dařilo také v komplexních energetických službách (ESCO), kde tržby stouply meziročně o 120 procent na 16 miliard korun. Na konferenci k výsledkům ČEZ to řekl místopředseda představenstva firmy a ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač. Meziročně podle něj vzrostly také výsledky obchodování s komoditami - obchodní výsledek tzv. tradingu činil tři miliardy korun, o polovinu více než v roce 2017.
ČEZ působí v segmentu ESCO v Česku, na Slovensku, v Německu, v Polsku a v Rumunsku. Největší objem tržeb segmentu podle dřívějšího vyjádření firmy přináší dceřiné společnosti v Německu, kde ČEZ vlastní skupinu Elevion, zaměřující se zejména na dodávky a instalační práce pro průmysl a administrativní budovy, a skupinu Kofler Energies, která obdobné zakázky především projektuje. Koupě obou skupin výsledkům oblasti významně pomohla.
"Meziročně vzrostly ESCO tržby o celých 120 procent, což je samozřejmě v rámci energetické společnosti obrovské číslo. Růst byl tažen především akvizičně. Ale není to jenom o akvizičním růstu, ale i o organickém růstu v jednotlivých firmách, které jsme vlastnili před rokem 2018," uvedl Pleskač. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš doplnil, že letos očekává ČEZ tržby v segmentu přes 20 miliard korun.
Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na komplexní energetické potřeby firem, obcí a institucí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalaci fotovoltaických elektráren. Je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.
V letošním roce ČEZ předpokládá zvýšení zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst čistého zisku na 17 až 19 miliard korun. "V roce 2019 se po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny významně projeví ve výsledcích hospodaření Skupiny ČEZ růst cen elektřiny na velkoobchodních energetických trzích," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ chce podle něj letos vyrobit meziročně o osm procent elektřiny více, tedy přes 68 TWh, z toho přes 31 TWh v jaderných zdrojích. Navýšit by se měly i tržby z energetických služeb nad 20 miliard korun.
"Reportovaná čísla sice za odhady zaostala. Ovšem lepší než očekávaný zisk pro tento rok slibuje vysokou dividendu. Dnes tak čekáme spíše neutrální reakci trhu," dodal analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Akcie ČEZ na pražské burze zahájily dnešní obchodování poklesem o procento. Zhruba hodinu po začátku seance (10:00) se vrátily na pondělní závěrečnou hodnotu 545,50 Kč
"Výsledky sice zklamaly očekávání trhu, nicméně podstatnějším číslem je prognóza na letošní rok, a ta podle našeho názoru nevyzněla vůbec špatně. Celkově tak dnešní výsledkový report hodnotíme mírně pozitivně," doplnil analytik Fio banky Jan Raška.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání ministerstva.
Loni ČEZ mírně klesla těžba uhlí. Podle společnosti to způsobila nižší poptávka. Ta by měla v příštím roce stoupnout o osm procent. Zdroj: ČEZ
*Tmavě oranžová barva v grafu zahrnuje ČEZ, a. s., včetně elektrárny Počerady a Energotrans
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist