Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského dokončil koupi německé společnosti STEAG Power Minerals (SPM), která je evropským lídrem ve zpracování vedlejších elektrárenských produktů, například popílku. V pondělí to řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Firma také nabízí služby v oblasti nakládání s odpady. Obě strany už dříve uvedly, že nebudou zveřejňovat obchodní podrobnosti transakce včetně ceny. Společnost se od června bude jmenovat EP Power Minerals.

Dohodu o nákupu SPM podepsala EP Power Europe (EPPE), která je dceřinou společností EPH. „STEAG Power Minerals je jedním z evropských lídrů v segmentu zpracování popílku a jeho používání šetří emise oxidu uhličitého, což je náš dlouhodobý cíl pro udržitelný rozvoj,“ uvedl letos v březnu při oznámení akvizice člen představenstva EPPE Tomáš Novotný. „Díky akvizici můžeme do našeho portfolia zařadit tento šetrný způsob výroby cementu, který je klíčovou složkou ve stavebnictví,“ dodal.

Popílek vzniká jako vedlejší produkt spalování v uhelných elektrárnách. „Vzhledem k tomu, že uhelná energetika bude po určitou dobu ve většině zemí Evropy stále využívána jako přechodná technologie k energetice bezemisní, zpracování popílku významně přispívá ke snížení dopadu na životní prostředí, což je součástí celkové strategie udržitelnosti EPPE,“ řekl už dříve Častvaj.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají kolem 25 tisíc lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě, pokrývá celý energetický řetězec od těžby hnědého uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla. Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes jedním z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.

Do akcionářské struktury EPH se v prosinci loňského roku vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Tkáč aktuálně vlastní 44 procent minus jednu akcii holdingu. Majoritní podíl nadále patří Křetínskému a skupině manažerů, kteří v EPH drží 56 procent a jednu akcii. Samotnému Křetínskému, který vykonává manažerskou kontrolu nad holdingem, nepřímo patří 50 procent akcií firmy a jedna akcie.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru