Po téměř deseti letech příprav otevřela skupina KKCG miliardáře Karla Komárka své nové centrum. Na pražské Bořislavce postavila multifunkční komplex za 3,5 miliardy korun. Do kanceláří Bořislavka Centra se nyní stěhuje většina firem ze skupiny. Budovy ale zároveň nabídnou obchodní prostory i nově upravený veřejný prostor s vyhlídkou na město. Na stavbě se odrazila i miliardářova záliba v umění.

KKCG své nové sídlo postavila mezi mezi hlavní Evropskou třídou a ulicemi Liberijská a Kladenská. Pozemek je tak zastavěný po třiceti letech úvah, jak s ním naložit. V minulosti se zde uvažovalo o bydlení i velkém čistě obchodním centru. Realitní divize Komárkovy skupiny jej koupila v roce 2012 a po jednáních s městskou částí nakonec dospěla k nastíněnému kancelářsko-obchodnímu komplexu.

„Vzniká tady lokální centrum, které lidem na Bořislavce nabízí dosud chybějící služby a vybavenost. K tomu je tu navíc zajímavá architektura,“ prohlásil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Mezi řetězce, které v centru otevřou své pobočky, patří například supermarket Lidl nebo prodejce levných domácích potřeb Pepco.

První prodejny se otevřou už v pátek. Část obchodů ale kvůli pandemii zahájí provoz až v září. Šéf realitní divize KKCG Petr Pujman tvrdí, že firmy potřebují čas, aby se na otevření nové pobočky připravily. Léto pro ně navíc z hlediska tržeb není příliš atraktivním obdobím. Řada Pražanů odjíždí během prázdninových měsíců na dovolené či častěji navštěvuje chaty a chalupy.

Podle architekta Jana Aulíka ze studia Aulík Fišer Architekti, které Bořislavka Centrum projektovalo, chtěli tvůrci stavbou definovat, jak by měl vypadat moderní městský blok. Do okolí budovy i jejích interiérů navíc architekti umístili umělecká díla. Jedním z nich bude plastika s názvem Na horu, kterou nyní chystá česko-argentinský umělec Federic Díaz. Ta by měla stát ve veřejném prostoru mezi dvěma budovami.

Vstupní lobby zase osvětluje skleněná plastika od společnosti Lasvit, kterou navrhl designér Maxim Velčovský. „Byla to pro nás obrovská výzva, protože jsme pracovali s ohromným prostorem a unikátní technologií,“ konstatoval Velčovský. Okolí recepce dominuje vodní plocha, z níž se tyčí 76 akátových kůlů osazených čtyřmi tisíci zelených i kvetoucích rostlin.