Veterináři přikročili kvůli ptačí chřipce k výjimečnému kroku a s platností od úterý zakázali chov drůbeže pod širým nebem. Každý chovatel, který má i jen pár kusů slepic je musí umisťovat do budov, nebo jim alespoň musí umisťovat vodu a krmivo pod přístřešky. Nařízení vydala Státní veterinární správa prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření. Týká se i drobných chovatelů, kteří zvířata chovají pro svou potřebu. Pokud je nemají kam zavřít, musí se jakkoliv jinak snažit zabránit kontaktu s volně žijícími ptáky, což je cílem opatření. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi.   Za nedodržení opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 tisíc korun.

Kvůli ptačí chřipce letos muselo být utraceno přes čtvrt milionu ptáků. Více než při ptačí chřipce v letech 2007 a 2017, kdy nemoc Česko také výrazně zasáhla. 

Chovatelé musí podávat ptákům vodu uvnitř hospodářské budovy, případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků. „Už chováme jen pár desítek slepic, končí nám sezona, takže problém to není. Halové přístřešky jsou zabezpečené proti vniku divoce žijících ptáků a k potravě ani vodě se jiná zvířata nedostanou,“ poznamenal majitel rodinné farmy v Holýšově Jan Kubec.

Zejména pro malé chovatele, kteří mají jen pár kusů, to ale může být problém. „Mám asi dvanáct slepic v ohradě. Sice mimo ni nechodí, ale není tam žádná střecha. Vodu a krmení jim budu schovávat, ale nemám je kam zavřít. Leda do kotelny,“ poznamenala důchodkyně z malé vesnice v Pardubickém kraji.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček HN sdělil, že pokud lidé nemají žádné vhodné prostory, kam zvířata zavřít, mají se jakkoliv snažit minimalizovat kontakt s volně žijícími ptáky. „Ideální je drůbež zavřít, pokud to nejde, tak alespoň potravu a vodu schovat. Hlavně by se lidé měli vyvarovat volného vypuštění zvířat mimo zahradu, třeba k rybníku, kde se potkají s divokými kachnami,“ řekl Vorlíček. Dodal, že kontroly se budou zaměřovat především na komerční chovy, ale lidé mají opatření dodržovat jak jen mohou. 

Registrovaní chovatelé, kteří již mají větší hejna, musí o nemožnosti umístit ptáky do budov neprodleně informovat veterináře.

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se ve venkovních výbězích a v ekologickém zemědělství v komerčních chovech nachází zhruba 100 tisíc nosnic a část chovů vodní drůbeže. Větší chovatelé mají nosnice preventivně uzavřené už od prvních výskytů ptačí chřipky v podzimní vlně. „Navíc v zimním období nosnice venkovních výběhu nevyužívají – nebo pouze omezenou dobu – z důvodu chladného a deštivého počasí,“ doplnila předsedkyně. Unie podle ní toto opatření vítá, obává se dalšího šíření nemoci. „Vydaná opatření budou mít spíše vliv na drobnochovatele drůbeže, kteří mají drůbež venku a nedodržují tak striktně zásady biologické bezpečnosti jako v komerčních chovech,“ dodala.

Státní správa apeluje na chovatele, aby nařízení dodržovali. „Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) se spotřebitelé nemusí obávat nákupu vajíček nebo drůbežího masa. „Nikde na světě se dosud neprokázal přenos ptačí chřipky konzumací živočišných produktů. U českého masa a vajec máme navíc celý proces výroby pod trvalým dohledem, od chovu přes jatka až na pulty obchodů,“ sdělil ministr.

V Evropě přibývá ohnisek ptačí chřipky. V ČR letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Od konce září se v českých chovech potvrdilo pět ohnisek nemoci. Ve většině případů vyšetření prokázalo vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. V úterý začali veterináři utrácet 1050 hus v komerčním chovu u rybníka Velebil poblíž Údolí u Nových Hradů. U dvou hejn chovných hus na rybníce se potvrdila tato choroba.