Provozní zisk automobilky Škoda Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl z 337 na 542 milionů eur (12,7 miliardy korun). Ve čtvrtek to ve své výsledkové zprávě oznámil mateřský koncern Volkswagen. Meziročně vzrostly rovněž tržby, a to z 5,4 na 6,8 miliardy eur (160 miliard korun).

Škoda Auto v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 209 553 vozů, což je meziročně o 12,6 procenta více. Za stejný kvartál loňského roku dodávky zákazníkům činily 186 170 vozů.

Škoda v březnu oslavila 25. výročí modelu Octavia Combi. „Zákazníkům bylo doručeno přes 2,8 milionů vozidel kombi a dnes se vyrábí již čtvrtá generace včetně elektrické verze,“ uvedl koncern.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, výrobní kapacity má také v dalších zemích, například v Číně a Indii. Loni v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu ukončila aktivity na ruském trhu a v současnosti jedná o jejich prodeji. Kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku automobilka loni přišla téměř o 700 milionů eur.

Slušný začátek roku pro Volkswagen

Koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí meziročně poklesl zisk po zdanění o 29,9 procenta na 4,7 miliardy eur (110,5 miliardy korun). Ve čtvrtek to oznámila firma. Tržby koncernu meziročně vzrostly o 21,5 procenta na 76,2 miliardy eur (1,8 bilionu korun), což je podle Volkswagenu důsledek oživení trhů v Evropě a Severní Americe.

„Skupina Volkswagen zaznamenala slušný začátek fiskálního roku 2023,“ uvedl koncern s odkazem na složité mezinárodní prostředí. „Za růstem tržeb o 22 procent na 76 miliard eur stojí především oživení prodejů v Evropě a Severní Americe,“ poznamenala firma.

Provozní zisk Volkswagenu v prvním čtvrtletí poklesl zhruba z 8,5 na 5,7 miliardy eur, což skupina vysvětlila jako důsledek negativních nepeněžních vlivů.

Koncern rovněž uvedl, že pokračuje ve své strategii bateriových elektrických vozů a že v prvním čtvrtletí jejich dodávky meziročně vzrostly o 42 procent. Dodávky činily 141 tisíc bateriových elektrických vozů, což bylo zhruba sedm procent celkových dodávek.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist