Provozní zisk automobilky Škoda Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl z 337 na 542 milionů eur (12,7 miliardy korun). Ve čtvrtek to ve své výsledkové zprávě oznámil mateřský koncern Volkswagen. Meziročně vzrostly rovněž tržby, a to z 5,4 na 6,8 miliardy eur (160 miliard korun).

Škoda Auto v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 209 553 vozů, což je meziročně o 12,6 procenta více. Za stejný kvartál loňského roku dodávky zákazníkům činily 186 170 vozů.

Škoda v březnu oslavila 25. výročí modelu Octavia Combi. „Zákazníkům bylo doručeno přes 2,8 milionů vozidel kombi a dnes se vyrábí již čtvrtá generace včetně elektrické verze,“ uvedl koncern.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, výrobní kapacity má také v dalších zemích, například v Číně a Indii. Loni v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu ukončila aktivity na ruském trhu a v současnosti jedná o jejich prodeji. Kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku automobilka loni přišla téměř o 700 milionů eur.

Slušný začátek roku pro Volkswagen

Koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí meziročně poklesl zisk po zdanění o 29,9 procenta na 4,7 miliardy eur (110,5 miliardy korun). Ve čtvrtek to oznámila firma. Tržby koncernu meziročně vzrostly o 21,5 procenta na 76,2 miliardy eur (1,8 bilionu korun), což je podle Volkswagenu důsledek oživení trhů v Evropě a Severní Americe.

„Skupina Volkswagen zaznamenala slušný začátek fiskálního roku 2023,“ uvedl koncern s odkazem na složité mezinárodní prostředí. „Za růstem tržeb o 22 procent na 76 miliard eur stojí především oživení prodejů v Evropě a Severní Americe,“ poznamenala firma.

Provozní zisk Volkswagenu v prvním čtvrtletí poklesl zhruba z 8,5 na 5,7 miliardy eur, což skupina vysvětlila jako důsledek negativních nepeněžních vlivů.

Koncern rovněž uvedl, že pokračuje ve své strategii bateriových elektrických vozů a že v prvním čtvrtletí jejich dodávky meziročně vzrostly o 42 procent. Dodávky činily 141 tisíc bateriových elektrických vozů, což bylo zhruba sedm procent celkových dodávek.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.