Elektřina je dnes všudypřítomná a představit si život bez ní je nemožné. Nestalo by se tak bez fyzika a konstruktéra Nikoly Tesly a jeho vynálezů a patentů. Otevřel jimi cestu k masovému využití střídavého proudu, který lze přenášet na velké vzdálenosti. Klíčovým krokem v tom byl jeho asynchronní motor, který se před 140 lety stal zdrojem síly pro rozmáhající se průmysl. I jeho další práce dala základ moderní elektrotechnice a mnoho Teslových objevů mělo zásadní význam pro budoucnost. Podivuhodný život a proměnlivou kariéru muže, který svým způsobem „vynalezl“ 20. století, přiblíží další díl seriálu o slavných inovátorech, kteří svými vynálezy lidstvo posunuli k modernímu věku.

Rozčarování z Edisona

Nikola Tesla se narodil v roce 1857 srbským rodičům žijícím v Chorvatsku a od mládí udivoval svým matematickým nadáním. Po absolvování gymnázia odešel studovat do Prahy na Karlo‑Ferdinandovu univerzitu, vydržel na ní ale jen jediný semestr. Pak rychle střídal zaměstnání v různých elektrotechnických továrnách, nejprve v Budapešti a pak ve Francii, kde se zabýval hlavně zdokonalením elektrických obloukových lamp. Dospěl přitom k názoru, že do té doby používaný stejnosměrný proud se pro průmyslovou praxi nehodí, a v roce 1883 sestrojil první motor na střídavý proud, respektive jeho prototyp. Dál v jeho vývoji prozatím nepokročil, protože mu k tomu chyběly peníze

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se Nikola Tesla nepohodl s vynálezcem Edisonem.
  • Co rozhodlo, že ve válce proudů v USA zvítězila střídavá elektřina.
  • Kdo financoval Teslovy poslední pokusy s přenosem energie.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.