Na zakotvení do českého právního řádu si franšízing bude muset ještě chvíli počkat. Výraznou změnu situace totiž nepřinesl ani nový občanský zákoník. Tento stav není ničím výjimečným, v zahraničí obvykle právní úprava rovněž chybí, nahrazují ji ale soudní judikáty. Podle čeho se tedy v tuzemsku koncept vlastně řídí?

Odpovědi na otázky si můžete přečíst v prvním textu našeho třídílného seriálu o franšízách. V druhé části se budeme zabývat plagiátorstvím franšíz a jejich ochranou, ve třetím pak přineseme příběhy franšízorů, kteří se s plagiátorstvím setkali na vlastní kůži. 

"Smlouva o franšízingu není upravena jako samostatný smluvní typ. Ani vlastní franšízing či franšíza nejsou v českém právním řádu výslovně upraveny. Franšízingem a jeho definováním se zabývá pouze zcela nepatrná část soudní judikatury," popisuje současný stav Jiří Ctibor, advokát a partner pražské advokátní kanceláře Zilvarová Ctibor Hladký.

Šanci na zakotvení franšízy do právního řádu přitom původně představoval nový občanský zákoník. Do finální verze se ale úprava tohoto konceptu nikdy nedostala. "Navzdory snahám některých poslanců převládla tendence ponechat návrh nového občanského zákoníku ve stavu, jak byl koncepčně navržen a následně připomínkován, a do jeho struktury a obsahu v souvislosti s úpravou franšízingu nijak nezasahovat," komentuje Ctibor.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.