Personální zemětřesení se netýká jen Českých drah. Změny se rozjely i v dceřiné společnosti ČD Cargo. 

Nejprve ve středu nově jmenované představenstvo Českých drah v čele s generálním ředitelem Daliborem Zeleným podle očekávání odvolalo z tříčlenného představenstva dceřiného Carga Petra Žaludu. Ten vedl do úterý České dráhy a byl i předsedou představenstva ČD Cargo.

Místo Žaludy doplnil jako řadový člen Pavel Lamacz. Žaludův post předsedy představenstva zůstal zatím neobsazen.

Lamacz zastával různé pozice související s nákladní dopravou v ČD i v dalších společnostech. Řadu let byl ředitelem odboru nákladní dopravy Českých drah a v ČD Cargo. V poslední době se živil jako nezávislý konzultant v oblasti nákladní dopravy, dodal Šťáhlavský.

Připravená akce? Kandidáty na šéfa Českých drah sehnala dozorčí rada za pár minut - čtěte ZDE

Bleskový převrat: Žaluda skončil v ČD. Dráhy povede Zelený, jejich šéf ze Zemanovy éry - čtěte ZDE

K dalším dvěma personálním změnám došlo poté, co se ve čtvrtek čerstvě jmenované představenstvo ČD Cargo poprvé sešlo. Nejprve do neobsazeného postu provozního ředitele dosadilo Zdeňka Meidla. Ten předtím působil v Cargu jako odborný poradce.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Na konci prvního zasedání nového představenstva se svého postu vzdal Zbyšek Wacławik a vedení je tak opět pouze dvoučlenné.

Kromě nováčka Pavla Lamacze je zůstávajícím členem Petr May. "O třetím členovi představenstva Carga musí opět rozhodnout představenstvo ČD. Lze předpokládat, že znovu doplněné představenstvo ČD Cargo si potom mezi sebou zvolí předsedu," popsal pravděpodobný výhled do nejbližších dnů mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Nynější změny v Cargu jsou pokračováním řetězce změn, které nový ministr dopravy Zdeněk Žák započal před dvěma týdny výměnou většiny dozorčí rady ČD. Ta v úterý nejprve odvolala celé představenstvo v čele s Petrem Žaludou a následně jmenovala představenstvo nové. V jeho čele a i na postu generálního ředitele drah tak stanul Dalibor Zelený. Tento orgán tak nyní má personální pravomoce ve směru k představenstvu dceřiného Carga.

Právě hospodářskou situaci v Cargu označili za alarmující jak představitelé ministerstva, tak i dozorčí rady včetně zástupců odborů. Od nového vedení se tak bude čekat, že situaci v nákladním dopravci co nejdříve zanalyzuje a přijde s návrhem řešení. 

Změny chce ministr i ve správě železnic

Personální obměnu chystá nový ministr Zdeněk Žák rovněž ve Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které by prý chtěl vidět více železničních odborníků.

Možnost výměny členů správní rady SŽDC ministr už v minulých dnech naznačil, nyní ale o ní mluví už otevřeně.

"V nejbližších dnech zatím k obměně nedojde, protože většinu práce nyní ministerští úředníci věnují agendě spojené s výměnou vedení ČD, v budoucnu se ale změny SŽDC nevyhnou, řekl.

SŽDC je pro stát klíčová firma, která ovlivňuje fungování nejen Českých drah jako vlajkového dopravce, ale v podstatě celého tržního prostředí v železniční dopravě a zejména v Cargu," uvedl Žák s tím, že ve fungování této organizace v současnosti vidí obrovské rezervy, pro jejichž řešení potřebuje ve vedení společnosti mít vhodné partnery.

Koho konkrétně by si nový ministr ve správní radě SŽDC přál vidět, zatím ale odmítl komentovat. Z lidí, kteří by naopak orgán mohli opustit, se nabízí jméno bývalého náměstka pro letectví a satelitní technologie Jiřího Žáka, kterého ministr odvolal v úterý.

Podle odvolaného náměstka šlo o politický krok a předpovídal, že stejně jako on se z úřadu budou poroučet další členové ODS. Ministr naopak odvolání zdůvodnil tím, že samostatného náměstka pro kosmonautiku resort nepotřebuje.

Mapa moci