Produkce českého průmyslu v září vzrostla o šest desetin procenta oproti stejnému období loňského roku. Analytici čekali výrazně lepší výsledek – podle průzkumu agentury Reuters počítali s meziročním růstem ve výši 3,5 procenta.
Svou roli nicméně sehrál menší počet pracovních dnů. Po odečtení tohoto vlivu se zvýšila produkce průmyslových firem meziročně o 3,1 procenta. Průmyslu se podařilo zvýšit svou produkci i oproti srpnu letošního roku, a to o 2,6 procenta.
"Zářijová data z průmyslu lze hodnotit jako zklamání. Slabý meziroční růst o 0,6 % sice připadá na vrub nižšímu počtu pracovních dnů, avšak ani po kalendářní úpravě nelze růst o 3,1 % ocenit pozitivně. V září rostla průmyslová výroba nejpomaleji v letošním roce," uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
K meziročnímu růstu už tradičně nejvíce přispěly automobilky, jejichž výroba se v září zvýšila o necelých deset procent.
Naopak negativně se podepsaly odstávky výroby na výrobě elektřiny, tepla a dalších energií, jejichž produkce meziročně klesla o více než 18 procent.
Hodnota nových zakázek, které se firmám podařilo v září nasmlouvat, se meziročně zvýšila o sedm desetin procenta. Zahraniční zakázky vzrostly o více než pět procent, domácí naopak klesly o 7,5 procenta. Nejvíce rostly nové objednávky automobilkám (o necelá tři procenta meziročně), naopak největší propad zaznamenal chemický průmysl (pokles o více než 23 procent).
Průmysl zpomalil v září i v Německu. Ve srovnání se srpnem o 1,1 procenta. To představuje největší propad za více než rok. Analytici, které oslovila agentura Reuters, přitom počítali s růstem produkce o půl procenta.
Německou výrobu táhla dolů především nižší výroba spotřebního zboží a kapitálových statků. Kleslo i stavebnictví.
Podle zprávy německého ministerstva hospodářství tyto údaje naznačují, že německá ekonomika pociťuje dopady zpomalení růstu rozvíjejících se ekonomik.
Stavebnictví pokračuje v růstu
V září se produkce stavařů v meziročním srovnání zvýšila o 2,4 procenta. Po odečtení vlivu menšího počtu pracovních dní dokonce o necelá čtyři procenta.
Jasným tahounem odvětví zůstávají dopravní stavby – produkce takzvaného inženýrského stavitelství se zvýšila o sedmnáct procent. Naopak pozemní stavitelství, pod které spadá například stavba budov či bytů, kleslo oproti září roku 2014 o 4,6 procenta.
"Sektor pokračuje v růstu a táhnou jej zejména stavby financované z veřejných investic. Objem veřejných zakázek v minulém roce vzrostl o výrazných 19,6 % a v roce 2015 dojde k jeho dalšímu navýšení. Obavy budí prudce klesající objem zahajovaných výběrových řízení na stavební zakázky, který klesl o třetinu," komentuje výsledky stavebnictví Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Počet zaměstnanců pokračuje v dlouhodobém poklesu – oproti září 2014 zaměstnávaly stavební firmy o 2,7 procenta pracovníků méně.
Hrubá průměrná mzda naopak vzrostla o více než osm procent a činí 33 083 korun měsíčně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist