S tím, jak Tesla začala vyrábět první vozy Modelu 3, její akcie zase zamířily vzhůru. Nyní má firma hodnotu jen o málo menší než gigant General Motors. Investor Jan Pravda ze společnosti Pravda Capital v dubnu vsadil na pokles akcií Tesly. Akcie si půjčil a hned je prodal. Vrátit je plánuje příští rok. Věří, že v tu dobu je koupí mnohem levněji. Tomu podle něj napovídá celá řada indikátorů. A současný mírný růst na tom nic nemění. Sám je přitom fanouškem značky.

HN: Proč předpokládáte pokles ceny akcií Tesly?

Nejde o můj úsudek. Jsem obdivovatel Elona Muska i Tesly. Fascinuje mě, co udělal. Ta auta jsou výborná. To ale nesouvisí s tím, že sázíme na pokles ceny. To je spojené výhradně s cenou akcie a chováním firmy vůči kapitálovému trhu. Sledujeme řadu kritérií, která naznačují statisticky pravděpodobný pokles ceny akcie. A u Tesly nám červeně svítí téměř všechno.

HN: Takže věříte doporučení počítače a vlastním úsudkem se neřídíte?

Inspirací je mi kniha o chování lidí od Daniela Kahnemana Myšlení rychlé a pomalé. Ta na datech a experimentech dokumentuje vady lidského mozku při rozhodování. Dělali výzkumy i u analytiků a šéfů fondů. Ukázalo se například, že koupí akcii automobilky, protože mají rádi auta, která vyrábí. Ale už neinvestují do automobilky, která má ukazatele podobné, ale její auto už tolik rádi nemají. Je to chyba na základě dostupné informace. Lidé skočí jako slepice po flusu po té snadné informaci, že se jim to auto líbí nebo že ta firma roste. Tomu se chceme vyhnout. Tesla je extrémním příkladem akcie, kdy investoři mohou podléhat emocím. To auto dobře jezdí, dobře vypadá, není příšerně drahé. Média o nich píší. Je to miláček investorů. Ti pak dělají tu chybu, že se řídí těmito informacemi. Cena akcie je pak taková, jaká je. Je závratná proti ekonomickým ukazatelům.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.