Šokující pokles spotřebitelské poptávky v Číně oslabí burzy i světovou ekonomiku, píše server listu The Telegraph.

Překvapivě rychlé zpomalení čínské poptávky podle něj zaskočilo například Unilever, třetího největšího výrobce spotřebního zboží na světě.

Tržby společnosti se během prvních devíti měsíců letošního roku propadly zhruba o dvě procenta, v loňském roce zaznamenaly přitom osmiprocentní nárůst.

Klesající tržby hlásí také největší potravinářský koncern světa Nestlé.

Na chování spotřebitelů měl negativní vliv zejména propad realitního trhu. Ceny nemovitostí v Číně klesají už pět měsíců v řadě. V září se v sedmdesáti čínských městech meziročně snížily o 1,3 procenta.

Analytici upozorňují, že propad spotřebitelské poptávky v Číně může ohrozit burzy i světovou ekonomiku. K jejímu růstu totiž nejvíce přispívá právě Čína.

Ve třetím čtvrtletí mírně zpomalilo i tempo růstu čínské ekonomiky. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 7,3 procenta, což představuje nejslabší nárůst za více než pět let.

Druhá největší ekonomika světa se tak vrátila ke zpomalování, které ve druhém čtvrtletí přerušila stimulační opatření vlády.

Hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi v souvislosti s tím odhaduje, že každé zpomalení hospodářského růstu v Číně o jeden procentní bod sníží i tempo růstu ve Spojených státech o 0,2 procentního bodu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se