Němečtí vyšetřovatelé provedli rozsáhlou razii v centrále Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a dalších prostorách největší německé banky.

K zásahu je vedlo podezření ze stamilionových daňových podvodů při obchodech s emisními povolenkami.

Kvůli nim úřady vyšetřují 25 pracovníků banky, na pět z nich vydalo vrchní státní zastupitelství ve Frankfurtu zatykač.

Středeční razie souvisí s případem, při jehož objasňování se Deutsche Bank ocitla v hledáčku vyšetřovatelů už před dvěma roky. Podle státního zastupitelství se nyní objevilo podezření, že zaměstnanci banky tehdy zatajili některé důkazy.

Od rána proto prohledávalo na 500 policistů, kriminalistů a daňových vyšetřovatelů obchodní prostory Deutsche Bank a byty nejen ve frankfurtské centrále, ale i v Düsseldorfu a Berlíně.

Pětadvacet pracovníků je podle státního zastupitelství podezřelých ze závažných daňových podvodů, praní špinavých peněz a pokusu o maření vyšetřování.

V tomto případě už loni vynesl frankfurtský soud verdikt nad šesticí investičních bankéřů, kteří se přiznali, že stát při obchodech s emisními povolenkami připravili na daních nejméně o 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč). Soud je za to potrestal vězením v rozmezí tří až necelých osmi let.